Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HARF İNKILABI NEDEN TEKİRDAĞ’DA KUTLANMAKTADIR

HARF İNKILABI NEDEN TEKİRDAĞ’DA KUTLANMAKTADIR
06.08.2018 / 11:42
Önümüzdeki 23Ağustos Perşembe günü. Atatürk İlke ve İnkılablarının en önemlilerinden Harf İnkılabının 90’nci yıldönümünü kutlama çalışmalarına başlandı.
Cumhuriyetimizin temel ilkelerinden, bu kadar önemli bir olayın, yalnız Tekirdağ’da kutlanmakta olması da gerçekten ilginç bir durum arz etmektedir.
Gerçekte gerek Tekirdağlı vatandaşlara ve hattâ ilgililere, Harf İnkılabının sadece Tekirdağ’da kutlanmasının nedeni sorulduğunda, eminim ki bu soruya yanıt verebilecek pekaz, belki de hiç kimse çıkmayacaktır.
Üç kıtaya yayılmış toprakları ve 620 yıl süreli geçmişiyle, tarihin en önemli imparatorluklarının başında gelen Osmanlı İmparatorluğu. Türk ve Müslüman kimliğiyle kuruluş yılı olan 1299 yılından itibaren tüm batı ülkelerinin karşıtlığını kazanmıştı. Asırlar süren savaşlar ve türlü politik oyunlarla zayıflatılan imparatorluk. Sonunda 1914 yılında başlayan Birinci Dünya Savaşında. Gerek batılı devletler, gerekse batı güdümlü İttihat Terakki Cemiyetinin işbirlikçileri tarafından savaşa sokulup yok ediliyordu.
Ancak hesap edilemeyen oluyor. Türk’ün en önemli hasletlerinden özgürlük ve devletçilik ruhu, bilhassa Çanakkale Savaşında ne kadar büyük bir lider olduğunu ispatlamış. Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yaptığı mücadeleyle yeni bir devletin temellerini atıyordu.
Olağanüstü askeri ve yönetim liderliğinin yanında bir o kadar da ileri görüş hasletine sahip olan Atatürk. Yenidünya yönetim düzeninde monarşi yönetimlerin artık bir varlık gösteremeyeceği kanısı ile. Yeni kurduğu devleti bir cumhuriyet olarak tasarlıyordu. Yüzyıllarca monarşik düzende yaşamış halkı, yeni düzene adapte etmek içinde. Birçok değişiklikler, yani İnkılablar yapma gereği doğuyordu.
1 Kasım 1922’de saltanat kaldırılmış. 29 Ekim 1923’de Cumhuriyet ilan edilerek, 3 Mart 1924’de halifeliğe de son verilmişti. Türk eğitim sistemini tamamen değiştiren Tevhid-i Tedrisat Kanunu 3 Mart 1924’de kabul edilmiş. 8 Nisan 1924’de Şeriye Mahkemeleri kaldırılarak günümüz mahkemelerinin temeli atılmış. 25 Kasım 1925’de Şapka İnkılabı yapılmış. 30 Kasım 1925’de tekke ve zaviyeler kapatılmış, 26 Mart 1925’de Uluslar Arası Takvim ve Saatlere Uyum Yasası çıkarılmış. 17 Şubat 1926’da Türk Medeni Kanunu kabul edilmiş ve uzun çalışmalar sonucunda da 23 Ağustos 1928’de de Harf İnkılabı gerçekleştirilmişti.
1973 yılında çalıştığım çok uluslu bir şirketten ayrılmış ve aile memleketim Tekirdağ’a gelip yerleşmiştim. O yıl Cumhuriyetimiz kuruluşunun 50’nci yılı coşkulu törenlerle kutlanmaktaydı. Bu kutlamalar çerçevesinde Tekirdağ Valiliği tarafından 26 Ekim 1973 günü sahildeki Harf İnkılabı Anıtı açılmış, Vatandaşlara Harf İnkılabının Tekirdağ’da yapılmış olduğu hatırlatılmıştı.
(Devamı yarın)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR