Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HARF İNKILABI NEDEN TEKİRDAĞ’DA KUTLANMAKTADIR-2

HARF İNKILABI NEDEN TEKİRDAĞ’DA KUTLANMAKTADIR-2
07.08.2018 / 11:42
Gerçi biz o günleri yaşamış olan ve vatandaşların yeni Türk harfleriyle okuma, yazmasını sağlamak için 1929 da açılan Millet Mektepleri’nin ilk mezunlarında olan anne ve babamdan o günleri. Kendi söylemleriyle: “Gazi Paşa’nın” Tekirdağ’ya gelişini. Tekirdağlıların Gazi Paşa’ya gösterdikleri coşkulu sevgi ve bağlılığı defalarca dinlemiştik. Ancak bu anıtın açılışı da ayrı bir araştırma isteği uyandırıyor ve araştırmalarımıza başlıyorduk. Bu araştırmalarım sırasında. Tekirdağ’ın yetiştirdiği çok değerli evlâtlarından Belediye Başkanlığında da bulunmuş Rahmetli Mahmut Sümer’in. “Tekirdağ’ın Eski Günleri” kitabından, Harf İnkılabı ile ilgili bir törenin. Zamanın Valisi Vefik Kitapçıgil tarafında 23 Ağustos 1969 Cumartesi günü sadece bir kere gerçekleştirildiğini öğrenmiş olduk. 1973 yılından 1991 yılına kadar Harf İnkılabıyla ilgili gündem sadece Yeni İnan Gazetesi’nin 1980’lerde zaman zaman yayınladığı haberlere konu oluyor. Ancak daha fazla bir ilgi ve çalışmaya neden olmuyordu. Bu arada değerli araştırmacı yazarlarımızdan Mehmet Serez tarafından yazılmış ve Tekirdağ Valiliği tarafında 1988 yılında yayımlanmış. “Atatürk ve Milli Mücadelede Tekirdağ” kitabının 129’ncu ve 144’ncü sayfaları arasındaki, Atatürk Tekirdağ’da başlıklı bölümde, Harf İnkılabının nasıl gerçekleştirildiği çok açık bir şekilde anlatılıyordu.
1989 yılında Tekirdağ Yeni İnan Gazetesi’nde makalelerim yayımlanmaya başlanmıştı. Bir süre sonra da o sıralar Tekirdağ’da yayımlanmakta olan diğer günlük gazete Trakya Doğuş Gazetesi’nde de köşe yazılarım ve haberlerim yayımlanmaktayken, 1991 yılında 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliklerine katılmış ve burada yapılan konuşmalarda : Öğretmenler Günü’nün Atatürk’ün, 24 Kasım 1928 günü, İstanbul Gülhane Parkı’nda vatandaşlarla yaptığı yazı temrinleri çalışmasından sonra Başöğretmen sanı verilmesi sonucunda, 24 Kasım’ın Öğretmenler Günü olarak kabul edildiği belirtilmekteydi.
Aslında Atatürk’e Başöğretmen sanı 24 Kasımda değil, bu tarihten iki ay önce 23 Ağustos’ta Tekirdağ’da gerçekleştirdiği Harf İnkılabından sonra. 25 Ağustos’ta toplanan Muallimler (öğretmenler) Birliği’nin Dördüncü Kongresi sona ererken, yeni Türk harfleriyle Atatürk’e çekilen telgrafta. “Son Türk’ü okutuncaya kadar, büyük yol göstericiden aldıkları azim ve inançla çalışmaya ant içtiklerini” belirtiyor, O’nu şu sözlerle Başöğretmen ilan ediyorlardı. “Tekirdağ’da uygulamalı olarak milletine bu işte de BAŞÖĞRETMENLİK eden aziz yol göstericinin bu yüce davranışı, öğretmenlik mesleğine sonsuza kadar sürecek büyük bir şeref vermiştir” deniliyordu.
Bu nedenle Trakya Doğuş Gazetesi’nin 3 Aralık 1991 tarihli sayısında yayımladığım makalemde o yıl yapılan kutlamalardan örnekler verip, daha sonra Atatürk’ün 23 Ağustosta Tekirdağ’da yaptığı çalışmaları anlattıktan sonra devamında.
“Atatürk gibi mükemmel ve kadirşinas bir insanın. Kurtuluş Savaşımızın yegâne ikmal limanı İnebolu’nun vilayeti Kastamonu’ya bahşettiği. Şapka İnkılabı şerefi gibi. ilk tümen komutanı olduğu Tekirdağ’da kurduğu 19. Tümen ve bu tümenin Tekirdağlılardan oluşan, şehitler alayı 57. Alayla Conkbayırı’nda gösterdiği akıl almaz yiğitlikler neticesinde, Anafartalar Grubu Komutanı olarak kazandığı şan, şöhret ve karizma sayesinde gerçekleştirdiği, Kurtuluş Savaşı ve yeni cumhuriyetten, Tekirdağ’a da bir pay vermemesi düşünülemezdi. (Devamı yarın)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR