Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HARF İNKILABI NEDEN TEKİRDAĞ’DA KUTLANMAKTADIR

HARF İNKILABI NEDEN TEKİRDAĞ’DA KUTLANMAKTADIR
08.08.2018 / 11:42
...Ancak, Tekirdağ’ımız hatta Trakya’mız bu şereften istifade etmiş mi dir? Zannımca hayır. Gösterdikleri kahramanlıklar karşısında gazi, kahraman, şanlı gibi sıfatlar alan değerli şehirlerimiz bir yana, Atatürk’ün Tekirdağ’ı ziyareti de olan. Harf İnkılabının temeli sayılması gereken 23 Ağustos’ta bir anma töreni dahi yapılmamaktadır. Belki bu acizane yazımız bazı çevrelerin dikkatini çeker de hiç değilse bundan sonra bazı etkinlikler yapılabilir.” Denilmekteydi.
3 Aralık 1991 Tarihli Makalemin ve Millet Mekteplerinin açılışına ait ilanın yayınlandığı Resmi Tekirdağ Gazetesinin küpürleri
Ancak basında yayımlanan haber, fikir ve isteklerin tüm kamuoyunun düşünce ve isteklerini kapsadığı gerçeğinin devamlı göz ardı edildiği gerçeğiyle, bu makalemizde göz ardı edilmiş, 12 Mayıs 1992 tarihine kadar bu konuda herhangi bir çalışmanın dikkate dahi alınmadığı gözlenmişti. Buna rağmen, bu tarih bir dönüm noktası oluyor. Tekirdağ’da Harf İnkılabı Kutlamaları’nın başlatılması sürecinin başlangıcına vesile oluyordu.
O sıralar çalışmalarıyla kendisine çok takdir duyduğumuz Tekirdağ Valimiz Şenol Engin’in 12 Mayıs 1992 tarih ve 82/777 sayılı buyruklarıyla İl Kültür Müdürlüğü bünyesinde kurulan Kültür Komisyonu’na ben de, Trakya Doğuş Gazetesi temsilcisi olarak üye seçilmiştim. Komisyonun hazırlık çalışmalarının ardından, 8 Temmuz 1992 Çarşamba günü yapılan ikinci toplantısında, çeşitli konuları öncelikle de birinci madde olarak Harf İnkılabını içeren bir önerge vererek, Tekirdağ’da Harf İnkılabı kutlama sürecini başlatmış oldum.
11 Temmuz 1992 tarihli Trakya Doğuş Gazetesi’nin birinci sayfa manşetten verilen “Tekirdağ’da Kültür Faaliyetleri” başlıklı haberi kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla aynen yayınlıyorum.
Valilikçe oluşturulan İl Kültür Komisyonu çalışmalarına başladı. Tekirdağ’da Kültür Faaliyetleri. Haber Merkezi. Tekirdağ İlinin tarihi, kültürel ve etnografik varlıklarıyla, folklorünün araştırılması ve hayata geçirilmesi amacıyla İl Kültür Komisyonu kurularak çalışmalarına başladı. İl Kültür Müdürü Nazif Toybıyık’ın başkanlığında oluşturulan komisyon Süleyman Miran, Hamit Karaevli, Mustafa Özkabak, Alaattin Kosa, Emin Özer, M. Akif Işın, Mehmet Serez, Naim Örü, Cahit Çelebi, Şehime Gürler ve Sezai Gençöz’den oluşuyor.
Bu arada gazetemiz temsilcisi Sezai Gençöz de komisyona bir önerge vererek 23 Ağustos’ta Atatürk’ün Tekirdağ’ı ziyaretinin ve Harf İnkılabının kutlanmasını. Atatürk’ün Tekirdağ’da kurduğu ve Çanakkale harplerinde büyük kahramanlıklar yapmış 19. Tümen ve 57. Alayın anılmasını. Namık Kemal’in dünyaya geldiği ve adını taşıyan cadde üzerinde sembolik bir Namık Kemal evi yapılmasını. Tekirdağlı Hüseyin Pehlivan’ın bir heykelinin yapılarak, şehrin bir yerine dikilmesini önermiştir. Komisyonca ilgi gören önerge üzerinde çalışmalar başlamıştır.
(Devamı yarın)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR