Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HARF İNKILABI NEDEN TEKİRDAĞ’DA KUTLANMAKTADIR

HARF İNKILABI NEDEN TEKİRDAĞ’DA KUTLANMAKTADIR
09.08.2018 / 11:44
...Komisyon toplantısında ayrıca muhtelif faaliyetlerle ilgili alt komisyonlar oluşturularak, 5 Ağustos 1992 tarihinde tekrar toplanma kararı alınmıştır. Gazetemiz Köşe Yazarı Sezai Gençöz’ün verdiği önergeyi aynen yayınlıyoruz.
Tekirdağ Kültür Komisyonu Başkanlığına
İlimizin tarihine, kültür ve etnoğrafik varlıklarına, bu vesileyle de tanıtımına katkıda bulunacağına inandığım aşağıdaki hususların komisyonumuzca ele alınarak değerlendirilmesini arz ederim.
1-Zamanın çok yaklaşmış olması sebebiyle, öncelikle Büyük Atatürk’ün Cumhuriyet’ten sonra Tekirdağ’ı teşrifleriyle, ayrıca Harf İnkılabının da gündeme fiilen getirilmesinin yıl dönümü olan 23 Ağustos’un kutlanmasının hazırlıklarının yapılmasına. Bunun ivedilikle yapılmasını.
2-Gene Büyük Atatürk’ün kariyerinin başlangıcın teşkil eden Anafartalar Grup Komutanı olmasında en büyük etken olan 19’ncu Tümen’in Tekirdağ’da kurulduğu malumdur. Bu tümenin Tekirdağ, Malkara, çorlu ve Hayrabolu civarından gelen, bir kısmı da depo alaylarından temin edilen erattan teşkil edilen 57-72-77’inci Alaylardan meydana getirilmiş. Ayrıca bu alaylara sonradan 39’ncu Topçu Alayı da iştirak ettirilmiştir. Bu alaylar Çanakkale muharebelerinde büyük yararlıklar yapmıştır. Bunlardan bilhassa 57’nci Alay, bizzat Atatürk’ün kumandasında, Arıburnu’na çıkarma yapan düşmanı karşılamış, ilerlemesine mani olarak Çanakkale harplerinin kaderini değiştirerek zamanın başkenti İstanbul’un düşmanın eline geçmesini önlemiştir. Bu alay bilhassa tüm personeli şehit düşmüş alay olarak da tarihe geçmiştir. Bu durumda eratının hemen hemen tamamı Tekirdağ ve Civarından olan bu alayın hatırasının anılmasını. Anma gününün de, ya Arıburnu çıkarmasının başlangıç tarihi olan 25 Nisan’da. Ya da alayın komutanı olan, ayrıca eski Hava Kuvvetleri Komutanlarından ve Meclis Başkanlarından olan Tekin Arıburnu’nun da babası Yarbay Hüseyin Avni Beyin şehit düştüğü 13 Ağustos olmasını.
3-Tekirdağ’ın yetiştirdiği değerlerden büyük vatan şairi Namık Kemal’in. Bu gün mevcut olmayan doğduğu evin üzerinde olduğu ve adını taşıyan caddenin bu günkü bakımsız halinden, kamyon, otobüs garajı olarak kullanılmasından kurtarılmasını. Bu caddenin eski Belediye binası arkasından, Çiftlikönü Caddesi’ne birleştiği yere kadar olan tamamının düzenli bir hale getirilmesini.
Ayrıca, eski Belediye Binası arkasındaki Belediyenin fidanlık olarak kullandığı yere sembolik bir Namık Kemal evinin yapılarak, bu evin bir etnoğrafya müzesi olarak tanzimini.
4-Gene Tekirdağ’ın yetiştirdiği değerlerden olup üst üste 8 defa Kırkpınar Başpehlivanı olan Tekirdağlı Hüseyin Alkaya’nın bir heykelinin şehrin uygun bir yerine dikilmesinin gündeme getirilmesin. Bu konuda bilhassa Belediye ile müşterek çalışmalara girilmesini.
Komisyonumuza arz ve teklif ederim. Saygılarımla
Sezai GENÇÖZ
(Devamı yarın)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR