Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HARF İNKILABI NEDEN TEKİRDAĞ’DA KUTLANMAKTADIR

HARF İNKILABI NEDEN TEKİRDAĞ’DA KUTLANMAKTADIR
10.08.2018 / 11:20
..Kurulma aşamasından itibaren Tekirdağ’a büyük hizmetler yapmış Kültür Komisyonu, 5 Ağustos tarihli toplantısında da önergede belirtilen öneri ve talepleri hayata geçirmek üzere çalışmalarına devam ediyordu. Tabii bu arada bazı bürokratik engellerde olmuyor değildi. Harf İnkılabının oluş şekli ve Tekirdağ’ın Harf İnkılabında ki yeri Dil Tarih Yüksek Kuruluna soruluyor. Pekte iç açıcı bir yanıt alınamıyordu. Gecikmeler ve bazı ilgisizlikler sonucu 1992 yılında kutlamalar yapılamadı.
O yıllarda oldukça etkin bir gazeteci olarak ve Harf İnkılabı kutlamalarının başlaması için çalışmalarını yoğunlaşmış bir vatandaş olarak. Trakya Doğuş Gazetesi’nde 7 Eylül 1992 günü yine bir makale yazarak kutlamaların yapılamamasını eleştiriyor ve sonuçta Vali Sayın Şenol Engin’e hitaben. “ Şu ve bu sebeple bu yıl bu konuda kaybedilmiştir. Gelecek yıllarda bu kutlamanın görkemli bir şekilde kutlanacağına inanmak istiyoruz. Sayın Valimizin de konularla ilgilenip açıklamalarda bulunmasına tekrar teşekkür ediyoruz.” deniliyordu.
Yine Trakya Doğuş Gazetesi’nin 14 Eylül 1992 tarihli sayısının “Kültür Komisyonu” başlıklı makalesinde konu irdeleniyor, Yine Trakya Doğuş Gazetesi’nin 25 Mayıs 1993 tarihli sayısında bu kez Levent Önal “Tekirdağ Kültür Komisyonu’nun Faaliyetleri Sürüyor.” Başlıklı haberinde. Daha sonra bu kere yine Trakya Doğuş Gazetesi’nin 27 Temmuz 1993 tarihli sayısında “Harf Devrimi Kutlamaları Fiyasko mu olacak?” başlıklı haber. 30 Temmuz Cuma günkü sayısında. “Harf Devrimi Kutlama Çalışmaları Hızlandı.” Başlıklı haber. 20 Ağustos Cuma günkü sayıda. “Harf İnkılabı Kutlamaları Pazar Günü Başlıyor.” Başlıklı haber ve sonuçta 23 Ağustos günkü haberde de. “Harf İnkılabının 65. Yılını coşku İle Kutluyoruz.” Sürmanşet başlığıyla vererek, kutlamaların başlatılmasına vesile olduk.
Bu ilk kutlama Vali Sayın Şenol Engin’in himmetleriyle gerçekten de coşku doluydu. Trakya Doğuş Gazetesi’nin 24 Ağustos 1993 Salı günkü sayısında bizzat tarafımdan verilen birinci sayfa sür manşet haberi aynen şöyleydi.
(Devamı yarın)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR