Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HARF İNKILABI NEDEN TEKİRDAĞ’DA KUTLANMAKTADIR -6-

HARF İNKILABI NEDEN TEKİRDAĞ’DA KUTLANMAKTADIR -6-
11.08.2018 / 08:58
Harf İnkılabını Coşkuyla Kutladık.
Bu yıl ilk olmasına rağmen kutlamalar oldukça başarılı geçti
Sezai Gençöz. Tekirdağ.
Ulu önderimiz Atatürk’ün Türk Milletine armağan ettiği İnkılabların en büyük ve anlamlılarından olan ve eşsiz insanın Tekirdağ’da gerçekleştirdiği Harf İnkılabını güzel ve anlamlı törenlerle kutladık. 22 Ağustos Pazar günü Valilik binası önünde saat 16.00’da başlayan törenler 23 Ağustos Pazartesi günü saat 21.00’e kadar çeşitli etkinlikler halinde devam etti.
Pazar günü saat 16.00’da folklor ekiplerinin Atatürk anıtı önünde gösteriler yapmasıyla başlayan törenler. Saat 16.30’da düzenleme komitesi adına Tekirdağ Valisi Şenol Engin’in Atatürk anıtına çelenk koymasıyla devam etti. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunması ardından Vali Şenol Engin, şeref defterine hissiyat ve izlenimlerini yazarak imzaladı. Bu arada yaptığı açış konuşmasında Vali Engin, Harf İnkılabının Türk Milleti’ne ve Tekirdağ’a yaptığı katkılardan söz ederek, Atatürk’ün Tekirdağ’a iki kez ziyarete geldiğini, bunlardan ilkinde 19.Tümeni kurarak bu tümenle Çanakkale’de destanlar yarattığını. İkinci gelişinde de Harf İnkılabını yaparak Tekirdağ’a büyük onur kazandırmış olduğunu söyledi. “Atatürk’ten aldığımız güçle ileriye koşuyoruz” diyen Vali Şenol Engin. Bu anlamlı programın kutlanmasına emeği geçen düzenleme komitesi ile dernek ve kuruluş temsilci ve üyelerine de teşekkür etti.
Daha sonra değerli sanatçı ve öğretmen Memiş Aslan tarafından Rüstempaşa Çarşısı’nda tertiplenen Resim ve Sanat Sergisinin açılışı yapıldı. Burada da bir konuşma yapan Vali Şenol Engin. Atatürk’ün sanat ve sanatçılara olan yaklaşımından söz ederek, Atatürk’ün sanat ve sanatçılara büyük değer verdiğini belirtti. Atatürk’ün “Efendiler Vali, Kaymakam, Milletvekili hatta Reis-i Cumhur olabilirsiniz, ama sanatkâr olamazsınız” deyiminden örnek veren Vali Engin, kordelâyı keserek sergiyi açtı. Sergide 54 adet resminin sergilendiği ve hakikaten çok değerli sanat eserleri olduğu gözlendi.
Çok sıcak bir hava ve günlerden Pazar olmasına rağmen idari ve askeri yönetici ve dernek temsilcilerinin topluluk daha sonra Turizm ve Tanıtma Derneği’ne giderek burada Mehmet Serez ve Recai Gülgezen tarafından gerçekleştirilen Tekirdağ ve Atatürk konulu fotoğraf sergisini gezdi. Buradaki fotoğraflar da çok ilgi çekici bulundu.
Daha sonra Harf İnkılabı Anıtı’nın yanında kurulan açık hava sahnesinde başlayan halk konseri ise tam bir neşe kaynağı oldu. Nurdan Torun, Arif Şentürk, Necati Çalışkan ve daha başka sanatçıların verdikleri müzik ziyafeti çok kalabalık bir halk topluluğunu adeta coşturdu. Bu arada sıcaktan gömleklerini dahi çıkarmış bazı vatandaşların sahneye çıkıp sanatçıların oyunlarına eşlik ettikleri gözlendi. Geç saatlere kadar devam eden konserle ilk gün etkinlikleri sona erdi.
Harf İnkılabı kutlama etkinliklerinin en önemlilerinden olan. “Harf İnkılabının 65. Yılında Cumhuriyete Saygı-Sevgi, Halkımızla Dayanışma ve Atatürk İnkılablarna Bağlılık Yürüyüşü” 23 Ağustos Pazartesi günü saat 09.00’da başladı. Bu yürüyüşe de. Mülki erkânın yanı sıra 8.Piyade Tugayı bandosu, askeri tören kıtası. Bir polis ve bir belediye zabıta tören kıtası ile siyasi partilerimizden DYP, SHP, ANAP yönetim kurulları, kadın ve gençlik komisyonları ile Tekirdağ Barosu, Türk Kadınlar Birliği Tekirdağ Şubesi, Marmara Lions Kulübü, Çevre Derneği, Kızılay Kreş ve Gündüz Bakımevi, muhtelif oda ve kuruluş temsilcileri ile sporcular ve öğrenciler katılıyordu. Büyük bir düzen içinde Muratlı Caddesi’ndeki Şehitler Anıtı önünden başlayan yürüyüş. 50. Yıl Harf İnkılabı Anıtı önünde tamamlandı.
Ancak vatandaşların bu yürüyüşün nedeninden pek haberleri olmadığı gözlendi. Buna rağmen etkinliklerin başarısında Vali Yardımcısı Selahattin Alpdoğan ile İl Kültür Müdür Vekili Kenan Oflaz’ın büyük katkılarının bulunduğu da anlaşıldı. 50. Yıl Harf İnkılabı Anıtı önünde yapılan törende Vali Şenol Engin ve Belediye Başkan Vekili Figen Öngör tarafından anıta Atatürk’ün Tekirdağ için söylediği sözleri ihtiva eden birer plaket çakıldı. (Devamı yarın)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR