Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HAYVANLAR DİLE GELSE...

HAYVANLAR DİLE GELSE...
25.02.2020 / 13:22
Ben Tekirdağ’ın Muratlı ilçesinde oturuyorum. Yıllarca marangozluk yaptım. 2008’de emekli oldum. Dükkanımın ön tarafında indirme dedikleri büyük bir çatı var. O çatının bir kenarında kediler için barınak yapmışım. Yapmış olduğum barınak sınırlı değil bütün kedilere açıktır. Barınakların ön tarafına yalaklar yapmışım. On beş civarında bağımlı kedi var. Ayrıca sokaklarda yaşayan kediler serbestçe gelip mamalarını yedikten sonra çekip gidiyorlar. Günde üç defa mama veriyorum. Ayda iki çuval mama alıyorum. Her gün okul ve hastane civarındaki köpeklere ekmek veriyorum.
Bazı insanlar çaresiz kalınca valilik, kaymakamlık o çaresiz insanlara sahip çıkıyorlar. Sokak hayvanlarının ne valisi var ne de kaymakamı. Hele hele en çok sitem ettiğim belediye hiç yok. Aslında var ama yok.
Bu hayvanlar dile gelseler sizlere neler söyler biliyor musunuz? Bitmiyorsunuz. Eğer bilseydiniz bu hayvanlara sahip çıkardınız.
Şimdi iyi dinleyin. Bu hayvanlar dile gelmiş olsalar söyleyecekleri ilk söz komşusu aç iken tok yatan bizden değil. Bu söz yaratıklar için çok güzel bir söz. Bu söz sadece insanlar için mi geçerlidir? Sokaklarda çöp kutularının başında bir lokma yiyecek için bekleyen bizler için geçerli değil midir? Bizler renkli gözlerimizle, melul melul bakışlarımızla çöp kutularına atacağınız atıklarınızı beklerken bazılarınız bize tekme ile bazılarınız bize taş atarak kovarsınız. Bazılarınız ise atıklarını çöp kutusuna attıktan sonra kutunun kapağını kapatır. Biz kapalı kutudan atılan atıklara ulaşamıyoruz. Kutunun üstüne çıkıp atmış olduğunuz atıkların kokusuyla avunuyoruz.
Ey insanım diyen yaratıklar bizler sokak hayvanları olarak küfür etmesini bilmeyiz, beddua etmesini bilmeyiz, iftira ve gıybeti hiç bilmeyiz. Ne yazık ki bu kelimeleri insanım diyen yaratıklar kullanıyorlar. Bizlere yaptığınız işkence ve hakaretleri görmezden geliyoruz. Bizleri de sizleri de yaratan birdir. O herkesin yaptığını bilir ve hesabını da sorar.
iri yarı bir köpek der ki ben sahibimin kapısında bekçiyim. Aç da kalsam görevimi eksiksiz yerine getiriyorum. Sahibimin ufak bir çocuğu elindeki sopa ile bana vurduğu zaman yere yatar bağırırım, feryat ederim, istesem o çocuğu anında parçalarım fakat sahibim olduğu için dayak da yesem karşı koymuyorum. Çünkü o kapıda besleniyorum. Acaba benim sahibim yaratıcısına ve sahibine aynı hassasiyeti gösteriyor mu? Sahibim de olsa aramızdaki farkın hesabını yapabilir mi?

Size insan derler bizlere hayvan
Zulmetmeyin bize ey insanoğlu
Sizi de bizi de yaratan birdir
Zulmetmeyin bize ey insanoğlu

Kaymakam da sizin vali de sizin
Yasayla sözde belediye bizim
Ne yazık ki yine sokaklar bizim
Unuttunuz bizi ey insanoğlu

Sizin sofranızda bol nimetler var
Biz sokakta çekiyoruz ahu zar
Bir de minik yavrularımız da var
Unuttunuz bizi ey insanoğlu

Selim usta der ki yazıklar olsun
Varsın dünya malı sizlerin olsun
Biraz hayvanlara yüzünüz gülsün
Acı hayvanlara ey insanoğlu
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR