Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ADALET

ADALET
27.02.2020 / 11:08
Adaletin timsali kara topraktır. Kara toprakta olan eşitlik kimsede veya hiçbir kuruluşta yoktur diyebilirim. Çünkü kara toprak herkese kucak açar, hesap sormaz. Hünkarda olsa sultanda olsa paşada olsa çeşitli kademelerde bürokraside olsa bir çobanla bir hamallaeşit tutar. Demezki sen ağasın, sen paşasın, senin ayrıcalığın var. Kara toprak hiçbir ayrım yapmadan bağrına basar.
Yıllar öönce sanatçı mı oyuncu muydu hatırlamıyorum, televizyon ekranlarında haddini aşarak ukalalık yaparak ‘’Benim oyumla dağdaki çobanın oyu bir midir?’’ demişti. Bırakalım o kelimeyi kullanan kaprisliği ile baş başa kalsın.
Benim için asıl konu TBMM’deki millet vekilleri. Nedenini merak ediyorsanız şimdi iyi dinleyin. İlk defa millet vekili olanların maaşı 23.000,00 TL civarında. Her millet vekilinin 3 tane danışmanı vardır. 2018 yılında danışmanların maaşları : birincinin 7.000,00 küsür TL , ikincinin 6.000,00 küsür TL, üçüncünün 5.000,00 küsür TL idi. 2020 yılından itibaren maaşlarındaki değişim oranlarını bilmiyorum. Meclisteki lokantada yedikleri yemek bedava olduğu gibi yıllık iletişim parası bir vekil için 6.000,00 TL. Yıllardır millet vekilliği yapan ve emekli olan daha yüksek maaş alıyor.
Seçimlerde oy avcılığına çıkan adaylar vekil olduktan sonra oylaıyla meclise giren vekiller, sizlere oy verenlerle kaç kere görüştünüz? Onlar gibi giyinip kaç kere onlarla oturup kalktınız? Kaç kere dertlerini dinlediniz? Vekil de olsanız, kendinizi onların yerine koydunuz mu? Hayır, ben inanmıyorum.
Bundan 2 yıl önceki kur olaylarında vatandaşın biri 2 kamyonetinin birini devlete bağışlamış. Almış olduğunuz yüksek maaşlara rağmen siz ne kadar bağışladınız ? Hiç yıllık iletişim parası olan 6.000,00 TL’yi tam kullanmayanlar utanmadan bakiye kalan kısmının karşılığını devletten mazot istemişlerdir. Kendinize yakışanı yapmışsınız.
Benim devletime bu konuda hiçbir diyeceğim yoktur. İşin canbaz tarafı, bu meclise gariban birini yakıştırmıyorlar. Kimi yakıştırıyorlar? Avukatlar, akademisyenler, zenginler ve canbazlar. Devletimiz bunların iş hayatlarında kazandıkları miktar kadar maaş vermezse onlar vekil olmazlar.
Ülkemizde geçmişte ve her zaman canını kanını ortaya koyan siyaseti oldukça iyi ne insanlarımız var. Nedense onları meclise layık görmüyorlar. Bazıları değil birçokları. Yani vekiller yüksek maaşlarına odak olmuş. Halka hizmeti unutmuş. 2.000,00 TL VE 2.000,00 TL’nin altında maaş alan emeklileri hatırlamayan vekiller, ben maaşını aldıktan sonra ağlayarak evine gidenleri gözümle gördüm.Sadece maaşlarına odak olan ve sadece kendisini düşünen vekillere şiirim:
Ey millete vekil oldum diyenler
Yediğin helal mi düşündün mü hiç
Bir yerine birkaç misli yiyenler
Yediğin helal mi düşündün mü hiç

Yediğin yemeğin fiyatı yarı
Onun parasını tam öde bari
Bozuktur düzenin finans ayarı
Yediğin helal mi düşündün mü hiç

Emeklinin başı diktir hemşerim
Birikmiş parası yoktur hemşerim
Alnı açık yüzü aktır hemşerim
Yediğin helal mi düşündün mü hiç

Savunma sanayi güç verir bize
Neden yaban elden alayım füze
Sayınız çıkmıştır tam altı yüze
Yediğin helal mi düşündün mü hiç

Selim sen Mevla’ya eyle niyazi
Bu sistem yürekten üzmüştür bizi
Alan da razıdır verende razı
Yediğin helal mi düşündün mü hiç
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR