Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ÇORLU DERESİ

ÇORLU DERESİ
13.03.2020 / 11:08
Ben 1991 tarihinde Tekirdağ’ın Muratlı ilçesinin Kırkkepenekli köyüne yerleştim. İş icabı Balabanlı köyüne giderken Çorlu deresinin köprüsünü geçerken korkunç bir koku hissettik. Sordum yanımdaki insanlara “Bu dere neden kokuyor?” Sorduğum kişiler önce bir ah çekerek söze şöyle devam ettiler “Biz bir zamanlar şu gördüğün derede balık tutardık. Yazın sıcak günlerinde serinlemek için bu derede yıkanırdık.”
Çorlu deresi güzergahındaki köy halkı ve Muratlı’da oturanlar da aynı şekilde dert yanıyorlar.
Çorlu deresinin hemen kenarında Muratlı’dan Tekirdağ’a giden yol güzergahında Darcan akaryakıt istasyonunda çalışanlar da Çorlu deresinin pis kokusundan şikayetçidirler.
Bu derenin temiz su ile buluşma imkanı var mı? Varsa ne zaman olacak? Bu derede serinlemek için yıkananlar ve balık avlayanların birçoğu ahrete intikal etmiş. Hiç olmazsa onların evlatları ve torunları Çorlu deresinin temiz suyundan faydalansınlar.
Bu dere ne zaman temiz su ile buluşacak? Çorlu deresinin birkaç fabrikanın pisliğine mahkum olmasına daha ne kadar seyirci kalacaksınız? Tekirdağ milletvekilleri bu iş muhtarların ve belediyelerin yapabileceği bir iş değildir. Kimin bu işe el atması lazım? Tabii ki Tekirdağ milletvekillerinin el atması lazım.
Ben İstanbul Gaziosmanpaşa Ak Parti ilçe teşkilatında yıllardır üyeyim. Bu nedenle nazım ve sitemim ancak Ak Parti milletvekillerinedir. Acaba bu iş için hiç uğraştınız mı bilmiyorum.
Tekirdağ’ın yedi milletvekilini Çorlu deresinin hemen kenarında iki saat oturmaya davet ediyorum, tabii ki sayın meclis başkanımızla beraber. İki saatte ciğerlerinize çekeceğiniz kokunun tesirinden ne hale geleceğinizi ben hissediyorum. Belki o zaman Çorlu deresine bir çözüm arayışına girersiniz. Bu işe el atacağınızı zannetmiyorum. Ben diyeceğimi dedim. Ötesi size kalmış. Ya bu dereye bir çözüm bulursunuz ya da almış olduğunuz yüksek maaşlarınızla keyfinize bakarsınız.

Kıvrım kıvrım akar Çorlu deresi
Temiz suya hasret akar gidersin
Senin için uğraşan yok bilirim
Kenarını yıkar yıkar gidersin

Birkaç fabrikanın esiri oldun
Pislikleri ile ne hale geldin
Belli ki bu yolda sahipsiz kaldın
Çaresiz bu halde çeker gidersin

Senin bu durumun yürekler yakar
Selim usta sana yakından bakar
Milletvekilleri uzaktan bakar
Onlardan fayda yok akar gidersin
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR