Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

NERDE O GÜNLER

NERDE O GÜNLER
16.03.2020 / 11:11
Padişahın biri veziri ile tebdili kıyafetle kırlara ovalara meralara dolaşmaya çıkmışlar. Bayağı yol gitmişlerdir. Hayvanların otlamasına yasak olan korunun yakınlarında kendi hayvanlarını otlatan biri bulunduğu yerde fazla ot yokmuş. Birkaç kere hayvanlarını yasak olan koruya bırakıp otlatırken her seferinde kır korucularından dayak yemiş. Tebdili kıyafetle padişah ve veziri hayvanlarını otlatan kişiye rastlamışlar. Selam vermişler, çoban aleykümselam demiş. Padişah sormuş çobana ne var ne yok diye. Çoban yahu gidin başımdan size ne ne var ne yok demiş. Vezir sormuş be çoban sana adam gibi bir şey sorduk, sen de adam gibi cevap versene.
Çoban derin bir ah çekmiş. Padişah sormuş çoban kardeş neden derinden ah çektin bir derdin mi var. Çoban efendi bende olan dert sizde olsa siz öfkenizden deli olurdunuz demiş. Padişah der ki çoban ben padişahım bu da vezirimdir. Derdini söyle belki bir çare buluruz. Çoban derki gidin başımdan benimle dalga geçmeyin. Yok biri padişahmış biri vezirmiş. Padişah mührünü çıkarıp çobana göstermiş. Çoban mührü görünce af dileyerek şöyle demiş: Padişahım varın yolunuza gidin. Padişah derki sen neden derinden ah çektin, derdini bana anlat sana yardımcı olacağım. Çoban bir ah daha çekmiş. Padişahım keşke başımdaki külahı havaya atacağım yere düşene kadar padişah olsam demiş. Padişah çobana at külahını yere düşene kadar padişahsın demiş. Vezir karşı çıksa da padişah haydi çoban at külahını havaya demiş. Çoban külahı havaya fırlattıktan sonra yasak olan bu koru benimdir demiş, sözünü bitirdikten sonra külah yere düşmüş. Padişah vezire bakıyor vezir padişaha bakıyor. Padişah çobana iyi iş becerdin koru senindir demiş.
Böyle bir imkan benim elime geçse külahım yere düşene kadar millet vekillerinin maaşlarını yarıya indiririm. Nerede o günler.

Tok açın halinden anlamaz derler
Bu sözü söyleyen doğru söylemiş
Fakir fukaradan bana ne der
Dertlinin derdini dertli anlarmış

Sadaka vermezler zekat vermezler
Biçarenin ahvalini sormazlar
Yoktan yoksulluktan hiç anlamazlar
Garibin halini garip anlarmış

Selim usta hiç konuşma boşuna
Hiç karışma onun bunun işine
Kimse bakmaz senin gözün yaşına
Ehli kamil olan sözden anlarmış
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR