Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

AYAĞINI YORGANA GÖRE UZAT

AYAĞINI YORGANA GÖRE UZAT
18.03.2020 / 11:12
Ayağını yorgana göre uzat sözü asırlardır halk arasında söylenen güzel bir sözdür. Bu sözün anlamı “sermayene, imkanlarına göre harcamanı yap”. Bu bir nasihattir.
Veliahtın biri tahtına oturunca esnaf ve zanaatkarları yoklamak ister. Öncelikle yorgancılardan başlar. Tellal vasıtasıyla bütün yorgancılar kralın huzuruna varırlar. Kral yorgancılara “Benim ölçümü alın ve yorgan yapın.” der. En iyi yorganı yapana ödül ve yardım yapacağını bütün yorgancılara söyler.
Yorgancılar kralın ölçüsünü alırken boyundan ve eninden yorganları daha büyük ve oldukça kaliteli kumaştan yapıp paketleyip üzerine isimlerini yazıp yetkililere teslim ederler. Yaşlı bir yorgancıya haber verme gereği duymamışlar, yaşlı olduğu için uygun görmemişler.
Kral yetkililere sorar “Gelmeyen yorgancı var mı?” Yetkililer “Kenar mahallede yaşlı bir yorgancı var. Yapamaz diye çağırmadık.” derler. Kral öfkelenerek “Derhal gidin onu getirin.” der.
Getirirler yaşlı yorgancıyı. O da kralın ölçüsünü alıp gider. Kralın boyundan iki karış kadar kısa ve halkın kullandığı kumaştan bir yorgan yapar. Paketlemeden koltuğuna alır, kralın huzuruna çıkar. Diğer yorgancılar yaptıkları yorganların başında beklerler.
Kral yere yatar, yorgancılar tek tek yorganlarını kralın üstüne örterler ve tekrar paketleyip başında beklerler. Sıra ihtiyara gelir. İhtiyarın yorganını gören diğer yorgancılar kahkaha atıp gülerler.
Kral “Haydi be yorgancı çek üstüme yorganı.” der. İhtiyar yorganı kralın üstüne örter. Kralın ayakları iki karış dışarıda kalır. Kral yüksek sesle yorgancıya “Neden kısa yaptın bu yorganı?” der demez ihtiyar elindeki bastonuyla kralın ayaklarına vurmaya başlar, “Kral da olsan çek ayaklarını yorgana göre uzat.” der. Kral ayağa kalkar, yetkililere “Bu yaşlı yorgancıya ödül ve yardım yapın.” der. Yorgancı “Kralım yardımı ihtiyacı olanlara ver, ben istemiyorum.” diyerek çeker gider.
Kimler yorgana göre ayağını uzatır? Fakir fukaralar, emekliler ve zor geçinenler.
Kim yorgana göre ayağını uzatmaz? Milletvekilleri. Çünkü onların aklına fakir fukara gelmez. Bol kepçe diye bir şey var ya.

Sen yorgana göre uzat ayağın
Çünkü senin imkanların bellidir
Herkes kaderine razı olmalı
Bu da fukaranın müşkül halidir

Seni esir almaz dünyanın malı
Böyle gelmiş böyle gider ahvali
Bir gün son bulacak meclisin yolu
Koy desinler Selim delidir deli
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR