Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

FANİ DÜNYA

FANİ DÜNYA
20.03.2020 / 11:01
Cahiliye dönemindeki cahilliklerden bazıları: diri diri toprağa gömülen küçük kızlar, su gibi içilen şaraplar, medet ummak için yapılan putlar, hamur ve helvadan yaptıkları putları acıktıkları zaman yiyenler…
O dönemde birkaç kişi de olsa Hazreti İbrahim’in tevhit dini üzerine ibadet edenler vardı. Bunlardan biri de Kus bin Saide idi.
Kus bin Saide Allah’ın varlığına, öldükten sonra dirileceğine inanan birisiydi. Bu bahtiyar insan nerede bir kalabalık görse bir taşın üstüne çıkıp şöyle sesleniyordu: “Ey insanlar! Geliniz, beni iyi dinleyiniz ve ibret alınız.
Yaşayan ölür, ölen fena bulur. Yağmur yağar, otlar biter. Çocuklar doğar, büyüyünce ana ve babalarının yerini alır ve ölürler. Hadiselerin ardı arkası kesilmez, hepsi birbirini kovalar. Dikkat ediniz, kulak veriniz. Gökte haber var, yerde ibret alınacak şeyler var. Yeryüzü büyük bir divan, gökyüzü büyük bir tavan. Yıldızlar yürür, denizler durur. Gelen durmaz, gidenler geri gelmez. Acaba gittikleri yerden memnun oldukları için mi kalıyorlar yoksa orada uykuya mı dalmışlar?
Yemin ederim ki Allah katında bir din vardır. O din bağlı bulunduğunuz dinden daha sevgili, insanlar için daha güzel ve daha faydalıdır. Allah’ın göndereceği yeni bir peygamber vardır ve o peygamberin gelmesi çok yakındır. Gölgesi başımızın üstündedir. Ne mutlu o peygambere tabi olana ve ona iman edenlere. Yazıklar olsun gaflete giren bedbahtlara.
Ey insanlar! Hani nerede dedeleriniz, babalarınız, atalarınız? Hani o süslü saraylar, mermer binalar, kibirli insanlar? Hani Allahlık sevdasında olan firavunlar ve nemrutlar? İşte bu toprak onları yuttu, değirmeninde öğüttü, toz etti. Kemikleri bile toz oldu, yıkıldı, viran oldu. O mermer binalar, süslü saraylar ıssız kaldı. Şimdi yerlerini köpekler şenlendiriyor. Bakınız onlar gibi gaflete düşmeyiniz. Onların gittikleri yoldan gitmeyiniz. Her şey fanidir, baki olan yüce Allah’tır. O birdir, ortağı ve benzeri yoktur. Ölüm bir ırmaktır. Gidecekleri yer var, çıkacakları yer yoktur. Büyük küçük hepsi gidecek. Giden geri gelmiyor. Kesin olarak biliyorum ki onlara olan size de bana da olacak.”
İşte peygamber efendimizin geleceğini, Allah’ın birliğini bildiren ve nerede birkaç kişi görse bu gerçekleri anlatan, o güzel peygamber gelince cahiliye döneminin de biteceğini söyleyen Kus bin Saide’dir.

Cahillik dönemi bitti
Sen gelince bu dünyaya
Kötülükler geri gitti
Sen gelince bu dünyaya

Resulullahtır unvanın
Dünyaya yayıldı adın
Bitti dönemi putların
Sen gelince bu dünyaya

Allah emreyledi sana
Konuştuk yüce Kuran’a
Sonra ümmet olduk sana
Sen gelince bu dünyaya

İslamiyet huzur verdi
Putperestlik sona erdi
Kalmadı kimsenin derdi
Sen gelince bu dünyaya

Selim usta sana kurban
Sensin derdimize derman
Adalet eyledi ferman
Sen gelince bu dünyaya
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR