Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SEKİZ MARTTAN BANA NE

SEKİZ MARTTAN BANA NE
26.03.2020 / 11:07
Evet icat edilen birçok günlerden biri de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Bana ne dediğim husus senede bir gün. Halbuki kadınlar senede 365 gün hürmet, sevgi ve övgüye layıktırlar.
Yurdumuzun bütün köylerinde yavrusunu bir çarşafla sırtına bağlamış çapa yaparlar, orak biçerler, hayvanlarına bakarlar, çamaşır yıkarlar ve yemek yaparlar.
Şehirlerde yaşayanlar ise kimileri fabrikalarda, kimileri resmi ve özel şirketlerde akşama kadar sorumluluk altında çalışırlar. Ayrıca ev işlerini yaparlar.
Neler yaptıklarını dile getirdiğim, bir gün değil senede 365 gün hayatın simgesi olan değerli kadınlarımız sizlere senede bir günü layık görenler bu konuda yanlış yapmışlardır. Sizler ömür boyu övgüye yakışıyorsunuz ve layıksınız.
Cahiliye döneminde kızlarını diri diri toprağa gömen müşrikler kadınları bir zevk aracı olarak kullanırlardı, şarap servisi yaptırırlardı. Onlar şarap içerken kadınları yarı çıplak raks, yani oynatırlardı. Hatta köle pazarlarında köle diye satılan kadınlar vardı.
Peygamber efendimiz İslam dininin güzelliklerini açıklarken kadınlara yapılanların yanlış olduğunu, kadınların sizlere emanet olduğunu, onlara karşı iyi davranmalarını istemiştir. Kölelik olayını tamamen kaldırmış olup bütün insanlar eşit haklara sahiptir diye herkesin bu şekilde davranmasını istemiştir.
Şu an kadına ne kadar değer veriyoruz? Bazı zenginlerin ve zengin çocuklarının neler yaptığını az çok hissediyoruz. Türkücülerden birisi der ki “Git ara bul getir, saçlarını yol getir” Soysuzun biri aynı türküyü okurken “Git ara bul getir, kafasına sık getir” der. Bunu televizyon kanallarında okuyorlar. Bunlara bu fırsatı veren kanal sahipleri ve dinleyenler bu kişileri alkışlıyorlar. Okunan bu türkülerdeki vahim kelimelerin vehametini idrak etmiyorlar mı? Yoksa boş ver mi diyorlar? 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayanlar böylesi tahrik edici türküleri hem dinleyin, hem de tehlike altındaki kadınların gününü kutlayın. Bu havanda su dövmeye benzer. Onun için ben 8 Marttan bana ne diyorum. Siz kutlamaya devam edin. Bu olanları kıymetli kadınlarımız değerlendirsin.
İlgili bakanlara sesleniyorum, TRT televizyon kanallarında günde en az bir saat kadınlara ve sağlıkçılarımıza uygulanan şiddet olayları hakkında etkili ve nasihatvari konuşmalar yapılsa kötü mü olur? Ben defalarca bu konuda yazılar ve şiirler yazdım. Ben yazmaya devam edeceğim sizler ne yaparsanız yapın. Değerli dünya kadınlarına yakışan budur. Senede bir güne hangi gözle bakarsınız takdir sizindir.

Senede bir gün mü haydi ordan be
Üç yüz altmış beş gün kadınlar günü
Bu konudan sakın deme bana ne
Dünya var oldukça kadınlar günü

Kadınlara zulüm yapan vahşidir
Vahşilere fırsat veren vahşidir
Sevmek ve sevilmek insan işidir
Dünya var oldukça kadınlar günü

Selimin feryadı sizler içindir
Bedduanız saldırganlar içindir
Bir senede bir gün bilmem niçindir
Dünya var oldukça kadınlar günü
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR