Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

AYASOFYA

AYASOFYA
30.03.2020 / 11:03
1453 yılından 1935 yılına kadar İslam dinine ibadetgah olarak hizmet vermiş çok kıymetli bir yadigar ve mükemmel bir eserin esaretinden bahsetmek istiyorum.
Ayasofya 326 yılında kilise olarak yapılmış, 404 yılına kadar sürmüş ancak çıkan halk isyanında yıkılmıştır. Yıkılışından sonra ahşaptan çok güzel şekilde yeniden yapılmıştır ve kilise olarak 532 yılına kadar devam etmiştir. 532 yılında çıkan Nika Ayaklanmasında yakılmıştır.
O zamanın imparatoru bir kere yıkılmış, bir kere yakılmış olan kilisenin yeniden yapılmasına karar verir ve 532 yılında yapımına devam eden kilise 537 yılında bitirilmiş ve ibadete açılmıştır.
1453 yılında İstanbul’u fetheden padişahımız Fatih Sultan Mehmet Ayasofya’da bazı değişiklikler yaparak cami olarak ibadete açmıştır. 1935 yılına kadar Müslümanlara hizmet veren Ayasofya Camisi o dönemdeki idareciler tarafından ibadete kapatılmıştır ve müze olarak devam etmiştir. Müze oluşundan bugüne kadar Türkiye’de başbakan ve cumhurbaşkanı olanlar Ayasofya’nın neden ibadete kapatıldığını açıklayamamışlardır, bu da başka bir dert.
Türk milleti büyük bir özlemle Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasını arzuluyor. Ey Ayasofyam, Fatih’in emaneti, ayağındaki prangaları ne zaman kıracaksın? Ben öldükten sonra mı? Allah korusun yoksa hiç mi?

Yadigarı Fatih Sultan Mehmet’in
Değerin büyüktür ey Ayasofyam
Peygamberden müjdelisin İslam’a
Şöhretin büyüktür ey Ayasofyam

Dört minaren bakar arşı semaya
Sanki dua eyler yüce mevlaya
Kapın açılmalı Müslümanlara
Namaza layıksın ey Ayasofya

Dertli Selim sana ağıt yakıyor
Bu ahvalin yüreğimi yakıyor
Müslümanlar açılmanı bekliyor
Kıymetin büyüktür ey Ayasofya
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR