Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HER ŞEY İNSAN İÇİN

HER ŞEY İNSAN İÇİN
07.04.2020 / 11:07
Bir laleyi bahçesinde, boynunu bükmüş adeta yaratıcısını zikreder gibi görüyoruz. Ne yazık ki bazıları çiçek koparıp kokluyor. İnce bir dal üzerinde rengiyle, kokusuyla… Ne demek istediğini anlayan da var, anlamayan da. Sadece lale değil, bütün rengarenk çiçekler aynı tebessümle insanlara bakar.
Bazı hayvanlar insanlara hizmet etmek için yaratılmış. Bazı hayvanların sütü, eti, derisi ve yünü faydalıdır insanlar için.
At ve öküz koşu hayvanı olarak hizmet verir. İnsanların bu hayvanlara karşı sorumlulukları yok mudur? Tabii ki vardır. Mesela taşıyabileceği kadar yük yüklemek lazım. Bazıları öküz arabasına taşıyamayacağı kadar yük yükleyip zorlanan hayvanı dayakla yürütmek istiyorlar.
Biz çocukken motorlu araçlar köylerde yoktu, her iş at ve öküzle görülürdü.
Öküz demişken, çok eskiden bazıları Dünya öküz ve balığın üzerindedir derlerdi. Ayrıca öküz kafasını sallarken deprem oluyor derlerdi.
Bu söz doğrudur ancak anlatıldığı gibi değildir. Doğrusu şöyledir: Dünyanın geçimi öküz ve balığın üstündedir. Tarım aletleri çıkmadan önce her türlü ekin ve taşıma işleri öküzle yapılıyordu.
Balık ise değeri yüksek lezzetli ve insan sağlığı için en iyi gıda maddesidir. Yalnız insanlar değil, birçok hayvan balıkla beslenir. İşte bundan dolayı dünyanın geçimi balık ve öküzün üstündedir.
Bazı art niyetli kişiler böyle söylemişlerdir. Böyle kötü niyetli insanım diyenler üstünde yaşadıkları dünyayı incelemiyorlar. İnsanlar için Dünya’nın Güneş ile olan muhabbetini ve Güneş Sistemi’nin nasıl hareket ettiğini anlamıyorlar. Bunları insanlar için yaratan Allah’ın neler yapabileceğini anlamayıp Dünya’yı öküzün boynuzuna bindirip insanlarla dalga geçiyorlar. Sen önce öküzün görevini insanlar için eksiksiz yaptığını düşün.

Yeter ki sen görevini düzgün yap
Hayvan görevinden eylemez kusur
Hayvana yaparsın türlü eziyet
Yine görevinden eylemez kusur

Sev seni seveni sevebilirsen
Sevme sevmeyeni zora girersen
At sırtında diyar diyar gezerken
At da görevinden eylemez kusur

Kusursuz hayvandır, kusurlu insan
Hayvan demesin ki bu nasıl insan
Sana sözüm yoktur ey güzel insan
Selim der ki hiç kimse etmesin kusur
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR