Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

YAŞADIĞIN GÜNLER SENİN AYNANDIR

YAŞADIĞIN GÜNLER SENİN AYNANDIR
08.05.2020 / 10:38
Dünyanın hayat buluşu, insanların yaradılışı, insanların hayatı birer renkli tablodur. Her insan imtihandan geçer. Bu imtihan Allah tarafından gösterilmiş iki yoldur. Bu yolcular dünya denen handa bir misafirdir. Bu misafirler gösterilen yola reva olmadan önce varacakları yerde ödüle mi cezaya mı müptela olacaklar?
Ödülü hak edenler dünyevi hayatında dürüstlüğü ile insanlara karşı iyi davranan, zengin ise fakir fukaraya yardımcı olan ve vatanına, bayrağına sahip olan, kimseye zulmetmeyen bahtiyar insandır. Dünyada yaptıkları güzellikler rahmet olarak karşısına çıkacaktır.
Cezayı hak eden gerek malvarlığı ile gerek güç kullanarak insanlara zarar veren, canlarına kıyan, vatanına, bayrağına ihanet eden, güç kullanarak mazlum insanlara eziyet eden zalim ve bedbahttır. Her yaşantı, yaşayanın aynasıdır.
İmamın biri bir köyde görevlendiriliyor. Gittiği köyde namaz kılan çok az imiş. İmamın yapmış olduğu etkili vaazlar ve cami dışındaki çabalarıyla hemen hemen herkes namaz kılmaya başlar, bir kişi hariç. O kişinin ismi Hasanmış. Herkes ona Haso dermiş. İmam ne kadar anlatırsa anlatsın Haso namaz kılmaz. İmam Haso’ya der ki “Bak Haso, ölen ölüleri ben yıkıyorum. Sen ölürsen seni yanlış, abdestsiz ve duasız yıkarım. Gel namaza başla.” Haso der ki “İstersen beni hiç yıkama. Ben namaz kılmam.” İmam da der ki “Ulan Haso, ben çok Haso gördüm fakat senin gibi berbat bir Haso görmedim. Ya sana namaz kıldıracağım ya da bu köyden çekip gideceğim.” Haso imama “Nereye gidersen git, ben namaz kılmam.” diyerek imamın yanından ayrılır.
İmamın aklına başka bir şey gelir. Gider Hasan’ın yanına. Haso imama “Yahu hoca mısın nesin, benimle uğraşma.” der. İmam Haso’ya der ki “Haso sen namaza başla ben maaşımın üçte birini sana vereceğim. Yalnız sana üç ay sonra paranı veririm. Çünkü benim borcum var, o da üç ay sonra bitiyor.” Haso kabul etmez, “Ben namaza başlarım, her ay sonu paramı isterim.” der. Yanlarında birkaç kişi daha vardır. Yanlarındaki insanlar derler ki “Ulan Haso sen ne biçim adamsın. Ay dediğin çabuk gelip geçiyor. Üç ay sonra paranı alırsın.” Haso imama der ki “Hoca üç ay sonra üç ayın parasını alırım.” İmam “Tamam.” der.
İmamın maksadı para vermek değil, Haso’ya üç ay namaz kıldırmaktır belki alışır diye. İmam bu işe sevinir. Haso ezan okunmadan camiye gider. Üç ay boyunca da aynı şekilde camiye gider. Üç ayın sonunda imamın yanına gidip “Hoca benim paramı ver.” der. Hoca “Yahu Haso sen ne parası istiyorsun?” der. Haso “Üç ay namaz kıldım. Benim üç aylık paramı ver. Biz böyle anlaşmadık mı?” der. İmam bakar ki Haso namazın faydalarından bihaber, Haso sadece parayı düşünür. Haso tekrar “Hoca paramı ver.” deyince hoca “Git be adam sen bana mı namaz kıldın? Kendine kıldın.” der. Haso anlar ki bu hoca para vermeyecek, imama der ki “Ulan hoca ben de hep abdestsiz namaz kılardım.”
İşte bu da Haso’nun aynası. Bu Haso da ne Hasoymuş.

Para vaadi ile namaza başlar
Haso üç ay abdestsiz namaz kılar
İmam ilk etapta sevinir iken
Sonunda imam da şaşırır kalır

Hasonun fıtratı karmakarışık
Haso zaten pis işlere alışık
Haso pislikten de daha bulaşık
Hasonun yaptığı Hasoya kalır

Selim der ki Haso bu nasıl haldır
Haso der ben gibi nicesi vardır
Benimle Kemonun ne farkı vardır
Kemonun yaptığı tarihte kalır

Bana göre belki bir gün Haso pişman olur, namaza başlar. Kemo’dan böyle bir şey beklemek doğru olmaz. Kemo’nun aynası daha karanlık.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR