Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KURNAZ TİLKİ

KURNAZ TİLKİ
22.05.2020 / 11:19
Tilkinin biri köyün kenarındaki bir evin kümesine dadanmış, her seferinde tavuk, kaz ne denk gelirse alıp götürüyormuş. Evin sahibi defalarca tilkiyi vurmaya çalışmışsa da başarılı olamamış. Evin sahibi defalarca tuzak kurmuş, tilkiyi yakalayamamış.
Evin sahibi köyün bekçisine durumu anlatmış, “Benim uykum biraz ağır, sen bana yardımcı olur musun bu tilkiyi vuralım?” Bekçi der ki ev sahibine “Ben sabahlara kadar mahalleleri dolaşıyorum. Sizin mahalleye gelince hiç dedin mi ki bu adam sabahlara kadar dolaşıyor, bir tavuk kesip de beraber yiyelim diye? Senin gibi adamın tavuklarını varsın tilki yesin.”
Evin sahibi aynı köyde asker arkadaşına durumu anlatır. Asker arkadaşı der ki “Ben bomba yapmasını biliyorum. Sen iki kilo kadar et al bana getir.” Evin sahibi kasaba gidip iki kilo et alıp arkadaşını çağırır. Arkadaşı evin biraz ötesinde bomba düzeneğinin üstüne eti koyar. O gece sabaha kadar bekler, tilki gelmez.
Adamın asker arkadaşı evine gider, gecenin bir zamanında tilki eve doğru gelir. Eti görünce koşa koşa etin yanına gelir. Etin altında bomba olduğunu fark eder, bir kenara çekilip bekler. Bir müddet bekledikten sonra bir ayının homurdana homurdana geldiğini görür. Ayı ete yaklaşır, tilkiye bakar. Sorar tilkiye “Sen neden bu eti yemiyorsun?” Tilki “Ben oruç tutuyorum.” der. Ayı tekrar sorar “Peki ne zaman eti yiyeceksin?” Tilki “Bomba patladıktan sonra.” der. Ayı “Ne bombası be?” der. Tilki ayıya “Yahu sen hiçbir şey bilmiyorsun. Hani akşamları herkes yemeğini yesin diye bom diye bomba patlamıyor mu?” Ayı mırıldamaya başlar “Ben bu eti yiyeceğim, sen bombanın patlamasını bekle.” der. Tilki ayıya “Afiyet olsun.” der. Ayı etin üstüne çökünce etin altındaki bomba patlar. Ayıyı beş altı metre kadar öteye fırlatır ve ağır yaralar. Tilki gelir, eti yemeye başlar. Ayı “Tilki hani sen oruç tutuyordun?” der. Tilki ayıya “Bomba patladı ya. Ben bu bombanın patlamasını bekliyordum.” der.
Ayı inleye inleye tilkiye der ki “Her zamanki gibi beni yine kandırdın, kurnazlığını gösterdin. Hayvanlar oruç tutmaz diye hiç de aklıma gelmedi.” Tilki der ki “Be ayı sen gücünle bir çak, hayvanı yersin. Ben de kurnazlığımla geçinir giderim. Yerine göre senin gibilerini kandırmak için oruç da tutarım. Sen hayvanların oruç tutmadığını bildiğin halde seni kandırdım.” der.
Bu konu ile ilgili şiiri bir dörtlükle tamamlıyorum.

Ayı da olsan aldanma
Tilkiler oruç tutmuyor
Kurnazlığına inanma
Tilkiler oruç tutmuyor
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR