Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HAKLI KİM HAKSIZ KİM

HAKLI KİM HAKSIZ KİM
29.05.2020 / 11:15
Yaşanmış birçok olay artık fıkra haline gelmiş. Gelin ve kaynana kavgası yıllar yılı süregelmiş. Millete hiç de yabancı değildir. Bazen dizilerde yerini bulmuş, bazen filmlerde yerini bulmuş. Hatta ve hatta adliye koridorlarına taşınmıştır.
Köyün birinde bütün gelinler piknik yapalım diye anlaşmışlar. Gelinin biri der ki “Peki kaynanaları da götürecek miyiz?” Gelinlerden biri de der ki “Götürmemiz gerek, götürmezsek yanlış anlaşılır.”
O zamanlar otobüs ve minibüs yokmuş. Köydeki kamyonla önce gelinler piknik alanına gidip hazırlık yapana kadar kamyon gidip kaynanaları piknik alanına getirecekmiş. Gelinler hazırlıklarını yapmış. Geç kalan kaynanaları beklerken adamın biri atla gelinlerin yanına gidip kamyonun devrildiğini, bütün kaynanaların öldüğünü söyler. Bu haberi alan gelinlerin hepsi sevinçlerinden oynamaya başlarlar. İçlerinden biri ellerini dizlerine, başına vurarak ağlamaya başlar. Oynayan gelinler ağlayan geline derler ki “Biz kaynanalarımızdan kurtulduk diye oynuyoruz, sen ağlıyorsun.” Ağlayan gelin der ki “Benim kaynanam bunların içinde değil. Memlekete gitmiş.” Yani kaynanası ölmemiş diye ağlıyor.
Şimdi biz başka bir gelinden bahsedelim. Hasan Pervane isimli bir aşık varmış. Bir komşunun tavsiyesi üzere köylerine yakın bir köyde evleniyor. Hasan Pervane o kadar pişman oluyor ki adeta dünyası kararmış. Pervane bir aylık evliyken kızın babası ve anası kızlarını görmeye geliyorlar. Kısa bir sohbetten sonra Hasan Pervanenin kaynanası soruyor “Damat kızımdan memnun musun?” Hasan Pervane der ki “A gaynene biliyorsun aşıklar dertlerini sazları ile anlatırlar.” Pervane alır sazını söze türkü ile başlar.
Sen kız verdin ben de aldım
Evlenen de a gaynene
Keşke belim kırılaydı
Bunu gören de gaynene
Kaynanası yerinde fırlar. “Benim kızımın dünyada emsali yok. Sen nasıl böyle söylersin?” Hasan Pervane der ki “Eğlen gaynene eğlen.”
Gündüz geziyor obani
Gece ağriyir dabani
Belimde kırar yabani
Ben dinende a gaynene
Gaynene yine kükrer “Benim kızım yerdeki karıncaya kıymaz. Sen yalan söylüyorsun.” Hasan Pervane der ki “Eğlen ganyana eğlen.”
Gaynana karnın çirılsın
Gaynata belin kırılsın
Benim de gözüm kör olsun
Bunu gören de gaynene
Gaynenesi der ki “Senin gibi damadın gözleri kör olsun. Sen kızıma iftira atıyorsun.” Hasan Pervane der ki “Eğlen gaynene eğlen.”
Sabah erkenden kalkarım
Sobayı da ben yakarım
Uyurken bile korkarım
Onu gören de kaynene
Zavallı Hasan Pervane hanımı uyurken bile ondan korkarmış.
Hasan Pervane nolacam
İntikamımı alacam
Ayağımın altın alacam
O ölende a gaynana
Belli ki Hasan Pervanenin gücü hanımına yetmiyor. Öldükten sonra tekmeleyip intikamını almak ister. Pervanenin gaynanası kızını alıp götürüyor. Kaynatası Hasana der ki “Oğlum sen kurtuldun ben ne yapacağım bilmem.”
İşte bir gelin bir de kaynana
Sağlığı yerinde olanlar hastalıktan bihaber
Gençler ihtiyarlıktan bihaber
Bazı gelinlerin de bir gün kaynana olacaklarından bihaber
İşte gelinler işte kaynanalar
Bu hikayenin başlığı haklı kim haksız kim. Ben bu konuda bir karara varamam. Bunun karanını okuyucularıma bırakıyorum. Haydi bana eyvallah. Allah yardımcınız olsun.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR