Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KEREVİZ VE SARIMSAK

KEREVİZ VE SARIMSAK
02.06.2020 / 11:11
Kerevizin asırlar önceden üretimi ve tüketimi faydalı olduğu için insanlara son derece sağlık yönünde emsali nadir bir bitkidir. Maydanozgillere ait besin değeri oldukça yüksek ve faydalıdır.
Kereviz kök ve yapraklarıyla vitamin ve mineral gıdalar sayesinde sağlığa birçok faydası vardır. Uzmanlar bu sebzeyi bir hafta tüketildiği zaman ilerde vuku bulacak hastalıklarda engelleyici etkileri vardır. Yapraklarından çorba yapılabilen ayrıca kurutulduktan sonra toz haline getirilip yemeklerde baharat olarak kullanılır.
Diyet için faydalı ve iyi bir enerji deposudur. Kaynatılarak yatmadan önce içilince midedeki asit oranını düzenler. Ciltteki deforme olmuş yerleri iyileştirir. Yüksek tansiyonu engeller. Karaciğerdeki zararları temizler. Böbreklerdeki taş oluşumunu engeller.
Şimdi sıra sarımsağın faydalarında.
Sarımsağın faydaları saymakla bitmez. Birçok hastalığa faydalıdır. Günde altı diş közlenmiş sarımsak yemek 24 saat içinde vücutta birçok değişiklikler fark edilir. Uzmanlar sarımsak ilaçlardan bin kat daha faydalıdır. Gün içerisinde bir kere tüketilmeli.
Sarımsak kandaki zararlı toksinleri azaltır. Kanserli hücreleri engeller. Kan dolaşımını düzenler. Oksidasyondan vücudu korur. Kolesterolü düzenler. Damarları temizler. Yorgunluğu önler. Tansiyonu düzenler. Hücrelerin ömrünü uzatır. Sinir sistemini güçlendirir. Kemikleri ve eklemleri güçlendirir. Vücuda ağır metallerin girmesini önler. Cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Saçların dökülmesini önler, daha dolgun görünmesini sağlar.
Gel de ah çekme. Yirmi beş yaşlarında iken bu konuda bilgim olsaydı sarımsağı cebimde taşırdım. Şu an kafamdaki kel kısmı görmezdim. Saçlarım gümbür gümbür olurdu. Neyse kader böyleymiş. Fazla saçın bakımı da zordur.
Kereviz ve sarımsağın faydalarını göz ardı yapmayalım. Birçok ilaçtan daha çok sağlığa olan faydalarını dikkate alalım.

Ah kereviz ah sarımsak
Faydanızı geç anladım
Neymiş kötü kokuyormuş
Değerinizi bilmedim

Faydalısınız her derde
Yetişirsin kara yerde
Kıymetini bilen nerde
Kıymet bileni görmedim

Seni var eden Allahtır
Fabrikan kara topraktır
Kerevizdir sarımsaktır
Selim de sizi görmedi
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR