Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HZ. YUSUF

HZ. YUSUF
03.07.2020 / 11:06
Yusuf büyür, oldukça güzel bir delikanlı olur. Kaderin öteki yüzü fuzuli ve boş kelimeler sarf etmeyen, her sohbetinde putları aşağılayan, Allah’ın birliğini ve varlığını anlatan Yusuf’u Züleyha’nın şehvetine ve kötü arzularına alet etmek ister. Bunu reddeden Yusuf’u Züleyha “Sen benim kölemsin, bana aitsin. İstediğim her şeyi yapacaksın.” diyerek tehdit eder. Yusuf ise “İsterseniz beni öldürün. Sizin kötü amellerinize alet olmayacağım.” der.
Züleyha’nın yakın akrabalarından bir kadının kucağında körpe çocuğu vardır. Çocuk sürekli ağlar, kimse susturamaz. Sadece Yusuf’u gördüğü zaman ağlamayı bırakır ve gülmeye başlar. Bu çocuk Yusuf’u büyük bir beladan kurtaracaktır.
Yusuf’u sarayda sevmeyen yoktur. Sevdikleri kadar saygı da gösterirler. Züleyha nefsinin isteklerine daha fazla dayanamaz hale gelir. Hizmetçisine emir verir, yedi tane kapıyı geçtikten sonra varılan yatak odasını süsletir. Yusuf’un oraya gelmesi için emir verir. Hizmetçi Yusuf’u yedi kapıdan geçirip Züleyha’nın yatak odasına kadar götürür. Hizmetçi geri döner, yedi kapının yedisi de kilitlenir. Züleyha Yusuf’u yatağa çağırır ancak Yusuf gitmez. Züleyha Yusuf’u zorla yatağa çekmek ister ancak Yusuf direnir. Geçmiş olduğu yedi kapıyı ve kapıların kilitlerini hatırlar. Allah’a yalvarır, “Ya rab, beni Züleyha’nın şerrinden koru.” der. O sırada Yusuf’a vahiy gelir: “Ey Yusuf, kapıya doğru kaç!” Kapının oraya gideceği sırada Züleyha “Sen o kapılardan çıkamazsın.” der. Kapının kilidi kendi kendine açılır. Züleyha, yakalamak için Yusuf’un peşinden koşar. Yusuf’un yaklaştığı her kapının kilidi kendiliğinden açılır. Yusuf son kapıdan çıkacağı sırada Züleyha arkadan Yusuf’un gömleğini yırtar. Son kapı da açılır. Karşılarında Züleyha’nın kocası vardır.
Züleyha’nın kocası durumu görünce deliye döner. Züleyha kocasına “Görüyorsun işte, benim kölem yatak odama kadar gelip bana sahip olmak ister.” der. Züleyha’nın kocası Yusuf’a “Derhal bir açıklama yap yoksa kelleni uçuracağım.” der. Yusuf “Efendim benim şahidim Allah’tır.” der. Züleyha’nın hizmetçisi Züleyha’nın yararına şahitlik yapar. Zorlanan Yusuf’a yine vahiy gelir: “Anasının kucağındaki çocuğu şahit göster.” Bunun ardından Yusuf “Benim şahidim bu çocuktur.” der. Züleyha’nın kocası “Bu çocuk mu konuşacak? Sen benimle dalga mı geçiyorsun?” der ve iyice öfkelenir. Bu sırada çocuk konuşmaya başlar: “Eğer Yusuf’un gömleği önden yırtılmışsa Züleyha haklıdır. Arkadan yırtılmışsa Yusuf haklıdır.” Züleyha’nın kocası Yusuf’un gömleğinin arkadan yırtıldığını görünce Yusuf’un haklı olduğuna inanır. Herkes bu çocuğun nasıl konuştuğuna şaşırır. Yusuf’u sevenler giderek artmaya başlar.
Züleyha’nın ihtirasları son bulmaz. Çeşitli denemelerle Yusuf’u kendi isteklerine alamayınca onu zindana attırır. Yusuf zindana severek gider. “Züleyha’nın sarayı benim için zaten zindandır.” diye düşünür. Pislik içinde olan zindan Yusuf ve oradakilerin gayretiyle adeta bir medrese haline gelir. Yusuf’un zindanda mucizeler göstermesine karşılık oradakiler ona büyük sevgi ve saygı gösterirler. Gardiyanlar uzaktan takip ederler, Yusuf’un bambaşka bir insan olduğuna inanırlar.
Yusuf’un zindandaki insanların rüyalarını harfiyen tabir etmesiyle mahkumların tamamı putlara tapmaktan vazgeçer. Zindan tamamen bir medrese halini alır. Gardiyanlar da Yusuf’a değer verip Yusuf’un inancına ve söylediklerine inanırlar. Yusuf zindandaki mahkumlara karşı alçak gönüllüdür ve hepsinin dertleriyle ilgilenir, elinden gelen her şeyi yapar.
Devamı yarın.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR