Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HZ. YUSUF

HZ. YUSUF
07.07.2020 / 11:05
Mısır’ın genç kralı onu son derece korkutan bir rüya görür. Tapınaktaki rüya yorumcularını huzuruna çağırır. Rüyasını anlatır ve yorumunu ister. “Size yarına kadar müsaade.” der ve onları yollar. Kral gördüğü rüyanın bir benzerini görür tekrar. Rüyanın etkisi ile yatağından fırlar, yorumcuların getirilmesi için emir verir. Tapınakta ne kadar yorumcu varsa hepsini getirirler. Gördüğü bu rüyayı da anlatır, “Derhal gördüğüm rüyaların yorumunu yapın yoksa hepinizi zindana gönderirim.” der. Yorumcular hiçbir şey yapamazlar. Birkaç yıl önce zindandan çıkan saray görevlilerinden biri kralın huzuruna çıkar, diz çöker ve “Kralım ben sizin rüyalarınızı yorumlayacak birini tanıyorum.” der. Kral onun da getirilmesini emreder.
Zindandan görevli kişi Firavun’un iki tekerlekli arabalarıyla zindana gider. Baş gardiyana durumu izah eder. Yusuf’u zindandan çıkarır. Yusuf kralın huzuruna çıktığı zaman tapınağın yorumcuları da oradadır.
Kral gördüğü rüyaları anlatır. Yusuf “Kralım rüyalarınıza göre yedi yıl bolluk olacak. Bu yedi yıl ekine elverişli ne kadar arazi varsa hepsine buğday ekilsin. Bu yedi yıl bollukta elde ettiğiniz buğdayları başaklarını ayırmadan silolara doldurun. Bu bollukla geçen yedi yılın sonunda yedi yıl yağmur yağmayacak, Nil Nehri kurumaya başlayacak, amansız bir kıtlık yaşanacak. Bu kıtlık döneminde de buğdayları satarsınız.” der. Yusuf’un anlattıklarını dinleyen kral tapınak yorumcularını huzurundan kovar. Yedi yıllık buğday ekilmesini ve bunları organize etmesini Yusuf’a bırakır.
Artık kral da putlara tapmaktan vazgeçer. Yusuf’a “Sen neye tapıyorsan ben de ona tapacağım.” der. Yusuf “Kralım, ben Allah’a tapıyorum. Elde ettiğim bilgileri Allah’tan alıyorum. Zindandayken bana gelen vahiyden sonra peygamber olduğumu açıklamıştım.” der. Bundan sonra kral bütün yetkileri Yusuf’a bırakır. Kendisi ve ailesi artık Allah’a inanırlar. Yusuf zindandaki arkadaşlarının tamamını zindandan çıkarır ve kendisine yardımcı olarak yanına alır.
Yusuf’un emriyle Mısır’ın yerleşim birimlerindeki herkes buğday eker. Yedi yıl elde edilen mahsulleri yaptırdıkları silolara doldururlar. Yedi yıl sonra amansız bir kıtlık başlar. Nil Nehri kurur, yedi yıl bir damla yağmur yağmaz. Yusuf’un Allah’ın izniyle söyledikleri ve göstermiş olduğu mucizelerle Mısır halkının tamamı artık Yusuf’a inanır ve ona tabi olur. Züleyha’ya gelince, o da Yusuf sayesinde Allah’a inanır.
Yakup peygamber Yusuf’un yokluğuna dayanamaz, ağlamaktan gözleri görmez hale gelir. Kıtlık döneminde Yusuf’un on kardeşi buğday almak için Mısır’a giderler. Çocukken Yusuf’u köle olarak satan Malik artık Yusuf’un baş yardımcısıdır. Yusuf Malik’e “Buğday almaya gelen on kardeşi huzuruma istiyorum.” diye emir verir. Malik Kenan’dan gelen on kardeşi Yusuf’un huzuruna getirir. Onlara büyük ikramlarda bulunur. Malik’e “Bunlara verdiğin buğdayın parasını alma.” der. Yaptıkları sohbette kardeşler Yakup peygamberin gözlerinin görmediğini söylerler. Yusuf “Babanızın gözleri neden görmez oldu?” diye sorar. Kardeşlerden biri “Küçük kardeşimiz bizimle beraber koyun otlattığımız yere gelmişti. Haberimiz olmadan bizden uzaklaşınca onu kurtlar parçaladı.” der. Tabii Yusuf hepsini tanır ancak onlar Yusuf’u tanımazlar, yalan söyledikleri de malum. Malik buğday karşılığı almış olduğu paraları onların haberi olmadan buğday çuvalının birine koyar. Kardeşler tekrar Kenan’a doğru yola çıkarlar.
Yirmi günlük yol kervanına vardıklarında verdikleri paraların çuvalın içinde olduğunu görürler. Yusuf’un öldüğüne inanmayan Yakup peygamber bunu duyduğunda iyice şüphelenir.
Devamı yarın.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR