Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HZ. YUSUF

HZ. YUSUF
10.07.2020 / 11:10
Kardeşler iki ay kadar sonra tekrar giderler, yanlarında küçük kardeşleri Bünyamin de vardır. Onların Mısır’a geldiğini gören Malik Yusuf’a haber verir. Yusuf Bünyamin’i görünce çok sevinir çünkü Bünyamin Yusuf’un öz kardeşidir.
Malik bunlara tekrar iyi bir sofra hazırlar ve hepsini davet eder. Bünyamin’i onlardan ayırır ve Yusuf’un yanın götürür. Birbirlerine sarılır, ağlarlar. Daha sonra Yusuf Malik’e “Sen diğer kardeşlerimin buğdayını verip gönder. Bünyamin’i Mısır’ın azizi göndermiyor diye söyle.” der. Malik diğerlerinin yükünü hazırlar, onları gönderir. Yalnız kardeşlerden biri “Bünyamin gitmeden ben de gitmem.” der ve onlardan ayrılır.
Yakup peygamber Yusuf daha çocukken babası İshak’ın ona verdiği peygamberlik gömleğini kardeşlerinden gizli Yusuf’a giydirir. Yusuf o gömleği kimsenin göremeyeceği bir yerde saklar. Kafile ile Kenan’a gitmeyen diğer kardeşini bulur ve yanına getirtir. Ona da kendisinin Yusuf olduğunu söyler. Yakup’un kendisine verdiği peygamberlik gömleğini ona verir ve “Götür bu gömleği babam yüzüne kapatsın, gözleri açılır. Kenan’daki bütün akrabalarımızı alın ve Mısır’a gelin.” der. Kardeşi sevinerek gömleği alır ve Kenan’a doğru yola çıkar.
Kenan’daki bütün akrabaları ve babası Yakup Mısır’a gelirler, birbirlerine kavuşurlar. Yusuf peygamberin ve babası Yakup peygamberin hayatları başlı başına birer destandır. Diğer peygamberler gibi Yusuf peygamber de güzellikleri ve mucizeleri ile koca Mısır’ın hükümdarı olup Mısır’ı putlardan kurtarmıştır.
Bre ahtapot, Yusuf peygamber Allahın yardımı ile Mısır’ın başına gelecek felaketleri ve bu felaketlerin çaresini bilerek Mısır’ı putperestlikten hidayete erdirdiği için mi Müslümanlardan intikam almak istiyorsun?

Yusuf peygamberi rahmet yolunda
Alamadı Züleyha’nın sevdası
Korkunç tuzaklarla şehvet ağına
İtemedi Züleyha’nın sevdası

Zindanlara attı uslansın diye
Pişman olup ona yaslansın diye
İşkence yaptırdı kırbaçlar ile
Yetemedi Züleyha’nın sevdası

Sabreyledi yardım diledi haktan
Mahkumlar vazgeçti taptığı puttan
Zindan medreseye döndü Allahtan
Aciz kaldı Züleyha’nın sevdası

Selim der yaradan neler var etti
Yusuf köle iken hükümdar etti
Binlerce insanı bahtiyar etti
Hakka döndü Züleyha’nın sevdası
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR