Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HZ. MUSA

HZ. MUSA
14.07.2020 / 11:00
Yusuf peygamber Mısır’a hakim olduktan sonra Kenan’daki babasını, kardeşlerini ve tüm akrabalarını Mısıra yerleştirdi ve uzun süre bolluk ve huzur içinde yaşadılar. Mısır’ın yerlilerinden bazıları kırılan putları ve kapanan tapınakları unutmayıp babadan oğla anlattılar. Uzun yıllar sonra kinlerini unutmayan yerli halk idareyi ele geçirmiştir. Mısır’ın yerlilerine Kıpti derler. Kıptiler Kenan’dan Mısır’a yerleşenlere iyi davranmayıp onlara her türlü kötülüğü yaptılar. Bununla beraber tekrar putlara ve yıldızlara tapmaya başladılar.
Acılara daha fazla dayanamayan Kenanlılar eski yurtları Filistin’e gitmeyi isterler fakat Firavun gitmelerine müsaade etmez. Sihirbazın biri Firavun’a “Kenanlılardan yeni doğan bir çocuk büyüyünce senin tahtını, tacını başına yıkacak.” der. Bunu duyan Firavun yeni doğan bütün çocukların ölüm emrini verir. Musa da yeni dünyaya gelir. Anası Musa’nın öldürülmesinden çok korkar.
Allah’tan Musa’nın anasına “Çocuğunu doyasıya emdir. Ondan sonra bir sandığa koyup Nil Nehri’ne bırak. Biz onu koruyacağız.” diye emir gelir. Musa’nın anası çocuğu bir sandığa koyup Nil Nehri’ne bırakır. Musa’nın ablası su sandığı götürürken Nil Nehri’nin kenarında onu takip eder. Birkaç kişi suyun içindeki sandığı görür, içinde bir çocuk olduğunu görünce sandığı Firavun’un sarayına götürürler. Sandıktaki bebeği gören Firavun’un karısı Musa’yı sevmeye başlar. İlahi emir böyle, Musa korunacak ve peygamber olacak. Firavun’un hanımı Asiye Musa’yı büyütür. Musa, herkes tarafından doğru birisi olarak bilinirdi.
Musa ıssız bir sokakta yürürken Mısır’lı bir Kıpti’nin İsrailli birini dövdüğünü görür. Koşarak oraya gider. Mısırlıyı ittirerek düşürür, Mısırlı düştüğü yerde ölür.
Bunu duyan Mısır’ın ileri gelenleri Musa’nın yakalanıp öldürülmesini isterler. Bunları dinleyen Musa’yı seven biri gizlice Musa’nın yanına gelip durumu anlatır. “Hemen burayı terk et. Ben seni sevdiğim için sana haber verdim.” der. Musa o insana veda edip oradan ayrılır, şehrin dışına çıkar. Nereye gideceğini bilmeyen Musa Allah’a el açıp yalvarmaya başlar: “Ya rab, nereye gideceğimi bilmiyorum. Bana yardım et ve bana yol göster.” Yola devam ettiğinde bu yol onu Medyen’de akan bir suya ulaştırır. O suda koyunlarını sulayan birçok insanla beraber iki kadın da vardır. Musa bu kadınların yanına gider, “Siz ne beklersiniz? Neden koyunlarınızı sulamıyorsunuz?” diye sorar. Kadınlar “Çobanlar koyunlarını suladıktan sonra biz koyunlarımızı sularız. Babamız çok yaşlı olduğu için bu işi biz yapıyoruz.” derler. Musa yardım eder, kadınların koyunlarını sular. Kadınlar da koyunlarını alıp giderler. Uzun yoldan sonra koyun sulamak Musa’yı yorar, üstelik açlık hissetmeye başlar. Ellerini açıp Allah’tan yardım diler.
Bir müddet bekledikten sonra o iki kadından birisi Musa’nın yanına gelir. Ona “Babamız seni hanemize çağırıyor.” der. Musa’nın zaten gideceği bir yer olmadığından kadınla beraber gider. Evin sahibi zat Musa’ya nereden geldiğini sorunca o başından geçenleri hiç çekinmeden anlatır. O zat “Burası Medyen, Firavun’un yönetiminde değil. Burada İbrahim peygamberin soyundan olanlar yaşarlar.” der.
Kızlardan biri babasına “Bu adamı ücretli olarak tut, koyunlarımıza o baksın.” der. Babası Musa’ya “Bizim yanımızda kal, hayvanlarımıza sen bak. İki kızımdan birini sana nikahlarım.” der. Musa zatın dediklerini kabul eder. Medyen’de karşılaştığı bu zatın adı Şuayb idi. Musa, Şuayb’a hizmette kusur etmez. Şuayb da bir peygamberdir, Medyen ve Eyke halkına hitap eder.
Devamı yarın.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR