Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HZ. MUSA

HZ. MUSA
17.07.2020 / 11:03
On yıl kadar Şuayb’a hizmet eden Musa onun kızıyla evlenir. Musa, artık Mısır’a dönmek ister. Eşi ile beraber yola koyulurlar. Sina Çölü’nde yollarını şaşırırlar. Ortalık karanlıktır. Musa uzakta yanan bir ateşi fark eder. Koşarak yanan ateşe gider. Orada bir ses duydu: “Ey Musa, ben senin rabbinim. Sen şu an kutsal vadi Tuva’dasın. Ben seni peygamber seçtim. Sana gelen vahiyleri iyi dinle ve vazifelerini ona göre yerine getir.”
Musa artık bir peygamberdir. Kardeşi Harun da onun dileği üzerine bir peygamberdir. Kendilerine Tevrat kitabı verilir.
Allah peygamber kardeşlere emreder: “Beni her zaman anmayı sakın ihmal etmeyin. Benim ayetlerimle beni anın. Firavun’a gidin, ona hoş ve yumuşak davranın. Ayetleri ona okuyun.”
Musa ve Harun peygamberler Firavun’un nasıl biri olduğunu biliyorlardır, endişelidirler. Kardeşler aynı anda Allah’a “Firavun’un bize yapacağı kötülüklerden sana sığınırız.” diye yalvarırlar. Firavun kendilerine kötülük yapacak olsa bile Allah emrettiği için yapacaklardır. Allah “Ben sizinle beraberim, korkmayın.” diye buyurdu.
Musa, Firavun’a “Ben Allah’ın emriyle ve inayetiyle peygamber gösterildim.” der. Firavun, Musa’nın kendisinden özür dilemek için geldiğini zannederken Musa peygamber olduğunu söyleyince Firavun deliye döner. Musa’ya “Biz seni bir bebekken aldık ve büyüttük. Yıllarca bizimle yaşadın. Senin yapacağın böyle mi olmalıydı? Sen nankörsün.” der.
Musa peygamber Firavun’a “Sen Yakup peygamberin milletini kendine köle ettin. Onlara hala eziyet ediyorsun.” der. Firavun konuyu değiştirir, “Peygamberlik nedir? Allah dediğin nedir? Sizin rabbiniz kimdir?” diye sorar. Musa “Bir insan olarak iyi düşün. Güneşi, ayı, dünyayı ve alemleri kim yarattı? Bizim rabbimiz dünyayı ve gökyüzünü yaratan, yeryüzündeki nimetleri insanların emrine verendir. Gökten yağmurları yağdıran Allah’tır.” der. Musa’nın anlattıklarına rağmen Firavun etrafındakilere kendisini Tanrı diye ilan eder. Musayı tehdit eder: “Benden başka bir tanrıya inanırsan seni zindanlara atarım.”
Firavun bütün sihirbazlarını toplayıp Musa’nın mucizelerini bastırmak ister. Allah’ın izniyle Musa peygamberin göstermiş olduğu mucizelerin karşısında Firavun’un sihirbazları aciz duruma düşerler. Bundan dolayı sihirbazların tamamı Musa’nın peygamber olduğuna inanırlar. Artık eskisi gibi Firavun’dan korkmak istemezler. Firavun ise devamlı Musa peygambere inananları tehdit eder.
Firavun’un baskılarına maruz kalan inanan insanlar Allah’a “Bizi sen koru, biz sana inanmış olarak ölmek isteriz.” diye dua ederler. Firavun’un etrafındaki millet dünyevi açıdan iyidir. Musa peygamberin kavmi ise onlara göre yokluktadır. Firavun’un tarafındakiler Musa’nın tarafındakileri aşağılar. Bundan dolayı Musa ve kardeşi Harun peygamberler Firavun’un yaptıkları için Allah’a yalvarırlar, bunlara bir ders vermesini isterler. Allah dualarını kabul eder. Mısır’a şiddetli bir kıtlık ve kuraklık getirir. Bundan sonra yine doğru yola gelmezlerse bu sefer cezalandırılacaklardır. Firavun ve milleti sapkınlıklarına devam ederler. Musa peygamber bunları ikaz etmeye ve doğruluğa davet etmeye devam ettiyse de kabul etmezler.
Firavun ve milletinin hak yoluna gelmeyeceğini anlayan Musa peygamber Allah’tan yardım ister. Allah Musa’ya “Milletinle beraber gece denize yürümeye başlayın. Onlar sizi takip ederler.” diye emir verir. Musa ve milleti denize yaklaşırlar. Sabah olunca bunu duyan Firavun askerleri ile onların peşine düşer. Bunların gelmekte olduğunu gören Musa ve milleti telaşlanırlar. Musa peygamber “Korkmayın, Allah bizimle beraberdir.” der.
Devamı yarın.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR