Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

82 YILLIK İHANET VE ESARETİN SONU

82 YILLIK İHANET VE ESARETİN SONU
06.08.2020 / 11:13
1453’ten 1934 tarihine kadar cami olarak görev yapan Ayasofya 1934 tarihinde meclis kararıyla müzeye çevrilmiştir. Ayasofya’yı müzeye çeviren gerekçe ne idi? Açıklanması gerekmez mi?
Önce Ayasofya’nın tarihinden bahsetmek istiyorum. Ayasofya için birçok yazım vardır.
326 yılından 404 yılına kadar kilise olan Ayasofya çıkan halk isyanında yıkılmış, yerle bir olmuştur. Yıkılışından sonra ahşaptan çok güzel bir şekilde yapılmış, kilise olarak 532 yılına kadar devam etmiştir. 532 yılında çıkan Nika Ayaklanmasından sonra yakılmıştır.
O zamanın imparatoru bir kere yıkılmış bir kere yakılmış olan kilisenin yeniden yapılmasına karar vermiş ve 532 yılında yapımına devam eden kilise 537 yılında bitirilmiş ve ibadete açılmıştır. Son yapılışı Ayasofya’nın şimdiki halidir. Kilise 1453 yılına kadar devam etmiştir.
Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul’un fethinden sonra Ayasofya’yı cami yapıp ibadete açmıştır. 1453’ten 1934’e kadar Ayasofya’nın zemininde Müslümanlar secdeye baş koyarken 1934’te Ayasofya’yı meclis kararıyla müzeye çevirip secdegah olan Ayasofya’nın zemini çeşitli insanların ayakları altında hüzünlü bir şekilde 86 yıl ya sabır deyip beklemiştir. Soruyorum Ayasofya gibi bir caminin meclis kararıyla müzeye çevrilmesinin gerekçesi ne idi? Neden müze yaptılar?
Sayın devlet başkanımızın gayretleriyle Ayasofya cami olarak 24.07.2020 tarihinde Cuma günü Cuma namazının edası ile ibadete açılacak. Diyanet işleri başkanımız birçok parti liderini açılış için Cuma namazına davet etti ancak davetini Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu reddetti. Herkes layık olduğu yere gider. Kılıçdaroğlu bayram namazını evde kılıyormuş, Cuma namazını da evde kılar. Ne var bunda sanki?
Cuma günü Cuma namazında halılar birçok cemaatin gözyaşlarıyla ıslanacak. Ayaklarındaki prangaları kıran Ayasofya kendisini seven cemaate kucak açacaktır ve iki sevgili birbirine kavuşmuş olacaktır. 86 yıllık esaret son bulacaktır.
CHP milletvekili İbrahim Kaboğlu Sultanahmet Camisi de müze olsun demişti. Fırsat ellerine geçse bütün camileri kapatırlar İnönü döneminde olduğu gibi.
Bazı televizyon kanallarında bu konuda tartışmalar oluyor. Bazıları Ayasofya’nın açılışına siyasidir diyorlar. 1934’te meclis kararıyla Ayasofya’nın müze oluşu siyasi değil mi?

Yadigarı Fatih Sultan Mehmet’in
Değerin büyüktür ey Ayasofyam
Peygamberden müjdelisin İslama
Şöhretin büyüktür ey Ayasofyam

Dört minaren bakar arşı semaya
Sanki dua eyler yüce mevlaya
Kapın açılmıştır Müslümanlara
Namaza layıksın ey Ayasofyam

Garip Selim sana ağıt yakardı
Esaretin yüreğimi yakardı
Müslümanlar açılmanı beklerdi
Hasret sona erdi ey Ayasofyam
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR