Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TEMO KİRVE

TEMO KİRVE
27.08.2020 / 10:53
Temo kirve Iğdır’da yaşamış çok cömert bir insandı. İlçeden ilçeye giden yol temo kirvenin köyünün içinden geçer yoldan geçen yolcuyu durdurur yedirir içirir sonra yolun açık olsun diyerek yolu gösterir temo kirvenin ekmeğini yemeyen yokmuş. Cömertliğinden dolayı temo kirveyi herkes çok severmiş.
Temo kirve at alıp at satarmış biriyle at takasına girince mutlaka üstünden para alır temo kirve kirvesinden almış olduğu atı sabunla güzel bir yıkar beyaz boya ile atın alnını topuklarını ve kuyruğunun bir kısmını boyar. Birkaç gün sonra tekrar kirvesinin evine gider ati gören kivesinin at hoşuna gider. Kirvesi derki temo kirve gel bu ati bana ver temo derki ulan sen ne biçim adamsın önce bir karnımızı doyuralım temonun kirvesi hemen bir tavuk keser ve yemeklerini yedikten sonra temonun kirvesi tekrar temodan ati ister temo ben atımı satmıyorum bir daha böyle bir at bulamam der.
Aslında temo kirve atı satmak için gitmiş tabiki temo cambaz olduğu için kendisini naza çekiyor kirvesi neye mal olursa olsun temodan atı almak ister. Kirvesi tekrar yahu temo biz yıllardır seninle arkadaşız gel bu atı bana ver temo kirve işin kıvamına geldiğini anlar ve derki ata karşılık ne vereceksin adam temoya derki senden aldığım atı birde inek vereyim der temo kirvesine tomo derki senin dediğin olsun. Yine beni kandırdın. Temo gizlice cebindeki acı biberi atın arpa ve samanına katar at acı biberi yiyince şaha kalkar kirvesi atın şaha kalktığını görünce sevicinden temonun elini öper. İşte temo çok cömert fakat kötü huyuda bu alış veriş şekli.
Değerli dostlar temonun atınınsü püsü cilası ve boyası bir hafta sonra yok olunca adam bağırarak derki yahu bu benim temoya verdiğim eski atım adam elleriyle kafasına vurarak ah temo ah temo diyerek bağırmaya başlar temo çoktan atı ve ineği paraya çevirmiş.
Bunları yazarken aklıma güzellik dedikleri salonlar geldi inanınki ben güzellik salonu dedikleri yerlerde ne yaptıklarını neler uyguladıklarını bilmiyorum bence en iyi güzellik ALLAHIN verdiği güzelliktir
Kimin ne yaptığı beni ilgilendirmez.

Suni güzelliğe itibar etmem
En iyi güzellik öz güzelliktir
Yaradılışına kanaat eyle
En iyi güzellik öz güzelliktir

Yaşlanınca gerçekleri anlarsın
Güzel yüzün buruşunca anlarsın
Aynaya bakınca isyan edersin
En iyi güzellik öz güzelliktir

Bu garip selime kızmayın sakın
Birde dönüp öbür tarafa bakın
Kabrin karanlığı herkese yakın
ALLAHA tevekkül has güzelliktir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR