Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

UNUTULAN ZAFERLERİMİZ

UNUTULAN ZAFERLERİMİZ
04.09.2020 / 10:47
İngilizler Çanakkale Savaşı’nın acısını çıkarmak için daha evvel gözünü diktiği Bağdat’ı almak isterler. İngiliz kuvvetleri Basra’dan girip Irak’ın içine doğru ilerlerler. Osmanlı’nın orada 8000 kişilik bir tümeni vardır. Komutan Nurettin Bey işgalcileri sıkıştırmaya başlar. General Townshend kayaya çarpmış gibi ilk hamlede kuvvetlerinin 4567 askerini kaybeder ve Kutül Amare’ye çekilir ancak Osmanlılar burayı kuşattılar. Yaptıkları her saldırıda büyük kayıplar verirler. Yardım almaları da kesilince halkın mallarına el koyarlar.
Osmanlılar Townshend’e teslim çağrısı yaptılar. İngilizler elimizdeki silahları verelim ayrıca 1 milyon sterlin size verip Basra’ya çekilelim derler. Osmanlı bunu kabul etmez. Daha sonra sterlini 2 milyona çıkarırlar ancak Osmanlı rüşveti kabul etmez. Artık yaralılarına bakamaz olan İngilizler bulaşıcı hastalıklar ve çaresizlikler nedeniyle ölmeye başlarlar.
29 Nisan 1916’da teslim olurlar. İngilizler bu savaşta 30 bin askerini kaybeder. 13’ü general 478 subay ve 13300 erle teslim olurlar.
Nedense resmi tarihçilerimiz bu zaferi görmezden gelirler. Kut zaferi ders kitaplarında okutulacak kadar önemlidir. Nedenini açıklayacakların ancak tarihini zaferlerini sevenler yaparlar.
Suriye’de İngiliz saldırısı ile başlayan muharebeyi 7. Ordu kumandanı şöyle anlatıyor: Bu gece şiddetli bir muharebe ile geçti ve ordumun sol cenahı bozuldu, esir düştüler. Buradan düşman süvarisi geçti. Liman von Sanders’in karargahına kadar vasil oldu. Ordumla sahralar ve nehirler geçerek Şam’a ricate mecbur kaldım. Burada çekilen meşakkatin izahı uzun olur.
Devletimizi Mondros Mütarekenamesini imzalamaya mecbur bırakan bu hezimet esnasında 8. Ordu komutanı Cevdet paşa karargahından kalpağını bile almadan kaçıp kendisini Şam’a zor atmış ve burada 3. Kolordu komutanı İsmet paşayı tellal bağırtarak aramaya başladılar. Bu suretle merkezi durumdaki 7. Ordunun ani ve habersiz ricatı ile cephede açılan boşluktan saldıran İngilizler sağ ve soldaki 8. Ve 4. Orduları arkadan kuşatılarak 75 bin askerimiz esir ve 375 adet top ele geçirmişlerdi.
Bir Kutül Amaredeki zaferlere bakın bir de Suriye’deki bozguna uğramış yenilgilere bakın.

Altı yüz yıl üç kıtaya hükmeden
Ecdadımın tarihini bilirim
Bir tarih vardır ki ayna gibidir
Bir tarihin karasını bilirim

Kimi şehadete koşarak gitti
Kimi pusulayı şaşarak gitti
Kimi cambazlıkla mevkiler tuttu
İçindeki yarasını bilirim

Kutül Amare’de destanlar yazdık
Irak ve Suriye’de neden döküldük
Sonra da Mondrosun yolunu tuttuk
Selim der ki gerçekleri bilirim
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR