Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TUĞRA

TUĞRA
25.09.2020 / 10:51
Tuğra oğuz hakanlarından kalma bir gelenektir bir alamet bir işaret ve bir nişandır. Hükümdarın mühür ve imzasıdır
Selçuklularda tuğrul beyden itibaren tuğra kullanılır tuğralar fermanlarda gümüş ve altın akçelere basılır. Binaların cephelerıne ve girişlerine asılan levhalardır. Asılı olan binanın kimin yaptığını ve niçin yapıldığını gösterir
29.2.1926 TARİHİNDE rize mebusu ekrem bey meclise bir kanun teklifi vererek İstanbul ankara ve bir çok şehirde Osmanlı dönemine ait tuğralar ve hükümdarlar için yazılan methiyeler birçok binanın girişine ve cephelerınde sanki cumhuriyetimize düşman gibi duruyorlar. Ve bunlar bizim çocuklarımızı zehirlemesine seyirci kalamayız . derhal kaldırılsın ve yerine cumhuriyet arması konulsun.
Verilen teklif meclisten geçer ve yasalaşir.mehmet emin Yurdakul ekrem beye döner ve derki ekrem bey selahiyeti aldınız. Karşi çıktığınız tuğraları ve levhaları kırıp dökeceksiniz. Kıracağınız levhalarda ALLAHın ismi vardır. Ve ayetler vardır bunları çöplüklere atacaksınız camileri boşaltıp bazılarını anbar bazılarını ahır bazılarını depo ypacaksınız .eski mezarlık taşlarını kırıp dökeceksiniz .tarihi çeşmelerin üstündeki arapça yazıları murçla kazıttıracaksınız.
Sonunda ne yazıkki bunların hepsini yaptılar. Ey rize mebusu belkide hayatta değilsiniz. Dini duygularınız ne olursa olsun siyası görüşünüz ne olursa olsun bizi ilgilendirmez. Fakat sanki Osmanlı düşmanlığınız gösteriyorki siz Osmanlı soyundan değilsiniz .soyunyz ne olursa olsun buda bizi ilgilendirmez.
Bir çok Avrupa ülkelerı Osmanlı eserlerini ve emanetlerini koruma altına almıştır.
Sizin devranınız tek partı sayesinde 1950 tarihine kadar türk milletine çektirdiğiniz çilelerle devam etti çok partılı döneme geçtikten sonra sizin mumunuz söndü. Partınızın başina geçen bir çok liderlerin çabaları sizi karanlıktan kurtaramadı .
Çok partılı döneme geçtikten sonra bu güne kadar iktidar olmadınız zihniyet ayni olduğu müdetçe hiçbir zaman iktidar olamazsınız .çünkü o dönemlerde bu millet çok çile çekti .
Ne demışler alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste.

Ecdadından kalan nişanelere
Düşmanlık eyleme düşman olursun
Bir gün girecek sin berzah yoluna
O an yaptığına pişman olursun

Cumhuryette olsa ayni bu millet
Nedir bu keşmekeş nedir bu zillet
Ruhunu zapt etmiş cevri cehalet
Selim der zindanda Zişan olursun.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR