Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BİR DEVRİN ÇÖKÜŞÜ -1-

BİR DEVRİN ÇÖKÜŞÜ -1-
26.09.2020 / 08:58
Çöküş yilları.1918 sadece muhteşem bir imparatorluğun tarih sahnesinden çekilişi olmamış asırlardan beri süren haç ile hilal çarpışmasınında aci sonu olmuştur. Daha on dokuzuncu asra girmeden önce hasta adam adı verilen devletimizin göz kamaştıran mirasi üzerinde çekişmeler başlamıştı başta rusya ve İngiltere olmak üzere bütün büyük devletlerin iştahını cazip hazineler ilk defa bu tarihte hiçbir maddi endel kalmamak üzere sonuna kadar açılıyordu.
Artık galip gelen haçli büyüler için asırlarca rüyalarını süsleyen yağli bir kemik üzerinde pazarlıklar çekişmeler devri başlamıştı hasta adamın komaya girdiği ve soyulmaya hazır bulunduğu itifakla kabul ediliyordu ancak kimin eli kimincebine uzanacaktı. Çekişmenin konusu bu idi.
OSMANLİNİN iliğini sömürme yarışında en hızlı ve en hırslı devlet şüphesiz İngiltere olmuştu. Hatta ak deniz baş komutanı amiral galthorpe müttefikleri adına imzaladığı Mondros mütarekesinde fransa italya ve Amerika nın haberdar olmadığı anlaşılmıştı. İngiltere dostlarını atlatacak kadar ileri giden bilenmış ihtirasını gizlemeye bile lüzum görmüyordu rusyya kominist ihtilalınkargaşalığı içinde başi döndüğü için bu yağmaya arzu ettiği ağırlığı koyamiyordu.
Harbe müşterk girdiğimiz almanya. Avusturya Macaristan ve Bulgaristana nispetle en ağır faturanın devletimize ödetilmesi açıkça gösteriyordu ki birinci dünya savaşının en mühim hedeflerinden biri ve belkide birincisi Müslüman türkü tarih sahnesinden silmek idi.
Ve işte nihayet dokuz cephede en müthiş imkansızlıklar içinde aslanlar gibi çarpışan askerlerimizin silahları elinden alınıyordu. Aslında savaşma değil yaşama şartlarını bile bulamamış olan askerlerimizden başka bir askerin yapabileceği şey değildir.
Aç karnı çıplak ayakları cephanesiz silahı ile yılmadan dört yil direne bilmeninizahı askerimizin ruh ve moral gücünden başka ne ile mümkün olabilir. Zaten bu ruh ve moral gücü değil midir ki iki yüz yila yakın bir zamandan beri sulh masalarında politikacıların kaybettiğini her şeye rağmen savaş meydanlarında kazanmamızın sebebi olmuştur.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR