Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BİR DEVRİN ÇÖKÜŞÜ -2-

BİR DEVRİN ÇÖKÜŞÜ -2-
28.09.2020 / 10:59
Fakat bu sefer Mehmetçiğin yapacağı hiçbir şey kalmamıştı bunca emek gözyaşıve kana mal olmuş.vatan topraklarında söz sahibi başkaları olmuştu artık. Daha doğrusu vatanın ay yildızla süslü mavi göğünü bir yiğın leş kargalarının kara kanatları ve vahşi viyaklamalarla sarmıştı kararmıştı her yan gölgelenmişti buğulu gözler hüzünle bedbin kalpler yasla gölgeleniyordu.
Aslında bu çöküşün alarmı daha ikiyüzyil önceden çalmıştı gören gözler duyan kulaklar his eden kalpler bu ulu devletin temelinde çözülme ve çöküntüler başladığını haber veriyordu. Yaşli imparatorluğun bünyesine taze kan vermek gereği daha birkaç asırdan beri konuşuluyordu. Ama bu nasıl yapılacaktı kurtuluş reçetesinin muhtevası hangi ölçülere tespit edilecekti.
İmparatorluğa yön verenler. Bu ölçüleri tespitte akıl ve iman istikametinde pek az olmuşlar umumiyetle dış tesirlere kapılmışlardır.çünkü rönesanstan itibaren gelişe gelişe sağladığı üstünlük gözle görünür hale gelen teknik medeniyet batıya hayranlık uyandırmıştı. Müspet ilim ve teknikte ayni seviyeye çıkmak ideali batiyi bütünüyle taklit etmek gibi yanlış bir metodu doğurmuş aşağılık duygusunu ruhlara şifasız bir maraz olarak nakşetmişti gerçekte ruh kökünde koparak taklit yoluna sapanlar. İlk planda batı hayranı aydılar olmuştu bu yüzdende ruh ve manasına sadık kalan ekseriyetle bunların arasında kapanmayacak uçurumlar açılmıştı halkın kendi aydınını yabancılaşmış görmesi yüzünden.kaybedilen manevi değerlere mukabil.kazanılmak istenen uygarlık düzeyine de ulaşamamışlar batı çok kesif propaganda ve sistemli faaliyet gösteriliyordu osmanli yi içten çökertmek için başka çare yoktu çünkü asırlık tecrübeleri göstermişti ki sadece maddi ve askeri güçlerle osmanli ya taarruz azgın boğaların yalçın kayalara toslamasında başka mana ifade etmiyordu öyleyse ne yapmaliydi. devamı yarın..
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR