Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BİR DEVRİN ÇÖKÜŞÜ -4-

BİR DEVRİN ÇÖKÜŞÜ -4-
30.09.2020 / 11:07
Gregoriusun yerine yeni patrik vermanosu tebrik etmek için patrikaneye giden rus elçisi ignadyefinşu korkunç ifşaatına bakınız.
Mahmut nedim paşanın sadaretten istifa günü idi ki patrikaneye gitmiştim patrik vemenos sohpetimiz esnasında sultan mahmut zamanında yunan istiklaline yardım töhmetiyle asılan selefi gregorius un o zamanki çarımız aleksandra gönderdiği bir mektubun müsveddesini bana okudu ele geçtiği zaman vermanosun da sebebi felaketi olabilecek bu mektup müteveffa patrikin türkleri dünya hayati siyasiye ve askeriyesinde korkulacak bir mevcudiyet. Hainde çıkarmak hatta müstakil bir millet olabilmekten mahrum edecek çok şayanı dikkat tavsiyelerini ihtiva ediyordu vazifem müddetince edindiğim tecrübeler ve şahit olduğum hadiselerin doğruluğunu tasdik ettiğini maalesef iş işten geçtikten sonra anladığım bu tavsiyeler şunlardır.
Türkleri naddiyetten ezmek ve yikmak gayri mümkündür. Çünkü türkler çok sabırlı ve mukavemetli insanlardır. Gayet mağrurdırlar ve izzeti nefis sahibidirler.bu hasletleri de dinlerine bağlılıklarındandır ve kadere rıza göstermelerinden. An anelerinin kuvvetinden padişahlarına kumandanlarına büyüklerine olan itaat duygularından gelmektedir.
Türkler zekidirler ve kendilerini müsbet yolda sevk ve idare edecek reislere sahip oldukları müddetçe de çalışkandırlar.gayet kanaatkardırler onların bütün meziyetleri hatta kahramanlıkları ve şecaat duyguları da an ananelerine merbutiyetten ahlaklarının salabetinden gelmektedir.
Türklerde evvela itaat duygusunu kırmak ve manevi rabıtalarını kesretmek dini metanetlerini zaafa uğratmak icap eder.bununda en kısa yolu an anat ı milliye ve maneviyelerine milli ve manevi geleneklerine uymayan harici fikirler ve hareketlere onları alıştırmaktır.
Türkler harici muavenetı dış yardımı red ederler.haysiyet hisleri buna manidir. Velevki muvakkat bir zaman için zahiri kuvvet ve kudret verse de türkleri harici muavenete alıştırmalıdır.maneviyatları sarsıldığı gün türklerı kendilerinden şeklen çok kuvvetli kalabalık ve zahiren hakim kuvvetler önünde zafere götüren asıl kudretleri sarsılacak ve maddi vasıtaların üstünlüğü ile yikmak mümkün olabilecektır.bu sebeple Osmanlı devletini tasfiye için mücerret olarak hak meydanındaki zafer kafiler kafi değildir ve hatta sadece bu yolda yürümek türklerin haysiyet ve vakarını tahrik edeceğinden. Hakikatlara nüfuz edebilmelerine sebep olabilir yapılacak olan türklere bir şey his ettirmeden bünyelerindeki bu tahribi tamamlamaktır.
Rus general ignatyef. Müslüman türkü çökertmek için tertiplenen bu planın başarıyla tatbik edidiği hususunda kanaatini da şöyle ifade ediyor.
Benim Osmanlı devletı nezdinde vazifede olduğum esneda bu teşhisler tamamen isabetle tecelli etti.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR