Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ÖMÜR BİTER YOL BİTMEZ

ÖMÜR BİTER YOL BİTMEZ
09.10.2020 / 10:44
Her yolcunun bir gayesi ve bir menzili vardır. Bazı yolcular ziyaret için, bazı yolcular ticaret için, bazı yolcular tatil için, bazı yolcular hac için ve tavaf için yollara revan olurlar.
Bazı yolcular kendi araçları ile yolculuk yapar, bazı yolcular ücretli yolcu taşıtları ile seyahat yaparlar, bazı yolcular deniz araçları ile yolculuk yaparlar.
Ey yolcular sizi ve kullandığınız araçlarınız ile hiçbir ücret almadan sırtında taşıyan nedir onu fark ettiniz mi? Araçlar ile ücretli yolcuları sırtında taşıyanı fark ettiniz mi? Denizlerde gerek yolcu gerekse yük taşıyanlar sizleri de sırtında taşıyanı fark ettiniz mi?
Sizleri sırtında taşıyanı para kazanma hırsı mı hatırlatmadı? Elbette ki hatırlayan vardır.
Ne demiştik ömür biter yol bitmez. Bütün alemleri sırtında taşıyan aracın son durağını bilen yoktur ancak o aracı sevk ve idare eden bilir.
Ey insanoğlu senin son durağını da kimse bilmez. Sen de bilmezsin. Son durağa varmadan akıbetin için neler yaptın, hazırlığın nedir? Dünya malı mı? Son durağa varınca sen neredesin malın mülkün nerede? Ahirette seni kurtaracak bir eserin yoksa dünyada bıraktığın eserlere ehemmiyet verme.
Ey insanoğlu doğarken ağlarsın, ölürken inlersin. Aciz olduğunun farkında mısın? Farkında değilsen heyhat senin haline. Ne kadar cahil kalmışsın. Sakın deme ki ben profesörüm, ben akademisyenim, ben avukatım. Hayır sen bir cahilsin.
Ey insanoğlu gençlik de olduğu gibi durmuyor. Bir bakmışsın ki suratın buruşmuş, göz kapakların şişmiş ve güç kaybetmişsin. Başka ne olmuşsun, ihtiyarlaşmışsın. Kullandığınız araçlar da yaşlanınca güç kaybederler.
Ey insanoğlu tekrar soruyorum sizleri ve araçlarınızı taşıyanı fark ettiniz mi? O da ihtiyarlanıyor. Şimdi sizleri ve araçlarınızı sırtında taşıyan on beş milyar yıl yaşındaki dünyamızdır. Evet dünyamız da yaşlanıyor fakat gücünü hiç mi hiç kaybetmemiş. On beş milyar yıldır yörüngesinden şaşmadan yoluna devam ediyor.
Ey insanlar dünyayı sevk ve idare eden Allah, dünyayı ve güneşin şemasını, yeryüzündeki yiyecekleri ve nebatatı sizlere bahşeden yaratıcınız sizlerden ücret mi istiyor? Hayır. Peki bu nimetlerden faydalanıyorsunuz ne kadar şükür ve hamd ediyorsunuz? O da sizin haysiyet ve inancınıza bağlıdır.

İnsanlar yolcudur hayat yolunda
Dünyaya gelip de kalan var mıdır
Bir gün görülecek bu yolun sonu
Azrail’den mühlet alan var mıdır

Hani senin köşkün sarayı nerde
Hani ağalığın beyliğin nerde
Şimdi yatıyorsun karanlık yerde
Ben oraya gitmem diyen var mıdır

Bir garip şairim Selim’dir adım
Dünya malı değil benim muradım
Hidayettir benim tek arzumanım
Kıyamet gününü bilen var mıdır
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR