Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BOZGUN VE BİR DEVRİN ÇÖKÜŞÜ

BOZGUN VE BİR DEVRİN ÇÖKÜŞÜ
15.10.2020 / 11:11
Özellikle yakın tarihe eğilmeyi niçin zaruri saymakta yiz geçip gitmişe köhneyip yok olmuşa mi merak liyiz yoksa hareketimize yön veren fikir kuru manasız ve şu ursuz bir mazi hayranlığı değildir.
Bilakis kör düğüm olmuş meselelerini çözmek için düne bakıyoruz. İnanıyoruz ki günümüzün acı tatlı meyve veren bütün ağaçlarının tohumları bil hassa yakın geçmişimizin içinde atılmıştır.
Yakın geçmişe eğilmek ve onun gizlenen saklanan mevzularını ortaya çıkarmak suretiyle şimdi işine itildiğimiz maddi manevi felaketlerin faillerini ya letin hafızasıdır. Hiçbir şeyi unutmaz ve af etmez..
Demek ki geçmiş bize bu gün için lazımdır. Ve bu günün kökleri dündedir.
Yahya kemal bu geçeği ne güzel söyler.
Ne harabi ne hara batiyim
Kökü mazide olan bir atiyim.
TARİHTE yaşanmış felaketlere tekrar düşmemek için onları meydana getiren şartları ve faillerinin planlarını bilmek zaruridir. Öyleyse bu noktadan da tarihe dönüp bakmak zorundayiz. Hemde sadece zaferlerine başarılarına değil felaket ve hezimetlerine ve bozgunlarına da bakmak gerekecek tır.
Çünkü işimiz hayali bir tarihle övünmek değil yaşanmış tarihin gerçeklerine eğilmektedir öyleyse tarihimizin bozgunlarına ve onları doğuran sebeplere gözümüzü yummak mümkün değildir. Hatta bu durum gafletinde ötesinde ihanet olabilir.
Çünkü ayni sebeplerin ayni neticeleri doğurması kaçınılmaz bir husustur. Halbuki biz geçmişte yaşadığımız hiçbir felaketin tekrarlanmasını istemiyoruz. Öyleyse o felaketleri bilmek ve ibret almak zorunda yiz. Merhum akif aci söyler ama ne kadarda doğrudur.
Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar
Hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi
Tarihi tekerrür ettirmemek için ibret almak nasıl lazımsa ibret alabilmek için de geçmişi doğru bilmek öyle zaruridir. Zaten gerekli dersi vermemesi için tarihi hadiseleri ters yüz edilmiş kahramanlarla hainler yer değiştirilmiştir.
Bozgun yanlış bilinen hadise ve şahsiyetler için bir şulecik olabilirse kendimizi mesut his edeceğiz.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR