Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HÜKÜMDAR AHHAYEMEN

HÜKÜMDAR AHHAYEMEN
21.10.2020 / 11:22
Osmanlıdan önce yemen hükümdarı çok mu çok cömertmiş. Cömertliği nedeniyle halk tarafında çok sevilirmiş. Sık sık toplu olarak ahaliye yemek ikramında bulunurmuş. Cömert oluşu her tarafa yayilmış.
HATİMİ TAİ diye biri varmış o daha çok cömert mış bir gün yine bir gün hükümdar ahali ye yemek ikramında bulunmuş. Sofradan kalkan neredeyse hatimi kadar cömerttir. Bunu duyan hükümdar çılgına döner. Adamlarından yiğit deli dolu birini yanına gelmesini ister. Sorar kendisine çok cömert hatimi diye biri varmış.onu tanır misin adam hayir tanımıyorum demiş. Git onu sor soruştur bulmaya çalış onu öldür sana yirmi altın vereceğim öldürdükten sonra yirmi altın daha vereceğim.
Hatim sağ oldukça ben cömertlikten birinci olamam. Hatimi öldürmesi için görevlendirdiği genç yola çıkar çevreye sora sora Tay kabilesini bulmaya çalışıyor. Bu arama birkaç gün devam ediyor.
Sonunda genç tay kabilesini bulur genç yürürken güler yüzlü birine rastlar.ve karşılaştığı kişi onun gibi genç ve çok güçlü birisi. Bu güler yüzlü genç adama derki yol yorgunusun açsın benim misafirim ol. Tabi oda kabul eder. Yürüyerek giderler eve ve katil olacak kişi öyle bir hoş görü saygı ikramlarla ve hayatında böyle cömert birini görmemişti. Ertesi gün misafir gitmek istiyor fakat ev sahibi ısrarla çok
önemli işim var diyerek yola çıkmak ister. Ve bir an önce gitmem gerek der . iyilik ve yardım etmekten zevk alan ev sahibi deki yapacağın iş nedir belki sana yardım edebilirim.
Yolcu derki ey asil ve cömert insan fazla siyla bana ikramda bulundun daha fazla sena zahmet vermek istemem. Misafirin her hangi bir açıklama yapmak istemediği belli idi. Ev sahibinin ısrarıyla misafiri hatimi diye birisini aradığını söyler.
Ev sahibi ben hati minin nerede olduğunu biliyorum. O da genç ve çok güçlü birisi onu neden aradığını bana söyle. Misafiri onu öldüreceğini söyler. Ev sahibi derki hatim de senin gibi genç ve çok güçlü birisidir .ben onun yerini sana söylerim fakat onu öldüremesen hatim inin yerini benim sana söylediğimi anlarlar ve beni öldürürler. En isi sen benim ellerimi ve ayaklarımı bağla bende misafirim benim ellerimi ve ayaklarımı bağladı ve gitti derim.
Misafir ev sahibinin ellerini ve ayaklarını bağlar. Ve şimdi hatim inin yerini bana söyle der. Hatimi derki senin aradığın kişi benim beni öldürmek işine yarıya çaksa beni hemen öldür. Misafir şaşkına uğrar ve hatim inin ellerini ve ayaklarını çözer. Hatiminin boynuna sarılır ağlamaya başlar. Cömertlik sana yakışır diyerek ordan ayrılır ve hünkarın huzuruna çıkar olup bitenleri hünkara anlatır. Bunları duyan hünkar hata yaptığını anlar ve ihtirastan kurtulmuş olur.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR