Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İKİ KOMŞU ÜLKENİN BAŞKANLARI

İKİ KOMŞU ÜLKENİN BAŞKANLARI
22.10.2020 / 11:08
Bazı ülkeler sürekli savaşmak için bahane ararlar ve bazı ülkeler ise savaş istemezler. Ama sözlü ama haber yoluyla kendilerini her fırsatta rahatsız ederler. Bayramlarda bazı etkinliklerde bulmaca şeklinde ve benzeri şekillerde biri birileriyle yarışırlar. Biri birilerine armağanlar hediyeler yarış amacıyla gönderirler.
Bu durum devam ederken hükümdarın biri en iyi heykel ustalarını huzura davet eder. Ve heykel ustalarına üç tane heykel hiç birinin biri birinde en ufak bir farkı olmasın ve ustalar işe başlarlar devlet başkanının istediği gibi biri birinden farksız üç heykel yaparlar.
Devlet başkanı komşu devlet başkanına heykelleri gönderir heykelleri götürenlere birde mektup gönderir. Mektupta değerli komşum önce sizlere sağlık ve mutluluklar dilerim. Bazı konularda yarıştığımız malum. Göndermiş olduğum üç heykelin aralarındaki farkı bulmanızı istiyorum eyer bula bilirseniz altından yaptırmış olduğum heykeller sizindir.
Devlet başkanı kendisi heykelleri uzun süre incelemeye başlar ancak heykeller arasında hiçbir fark göremez. Ülkesinde ne kadar heykel ustası ve sanatkar varsa getirtir başlarlar heykelleri incelemeye en ufak bir fark bulamazlar bu nedenle devlet başkanı büyük sıkıntılar çekmeye başlar.
Devlet başkanı yardımcılarına bu heykel işini çözecek bir adam bulun yoksa mahcup olacağız yardımcılar seferber olurlar. Mahallenin bir kenarında ufak çapta çalışan bir çilingir bulurlar. Durumu anlatırlar ben O işlerden anlamam lakin bakalım elimden geldiğini yapmaya çalışırım der. Varırlar heykellerin yanına devlet başkanı çilingire bakar umutsuz bir şekilde bu işi bu çözemez der kendi kendine. Çilingir heykelleri gözden geçirir en ufak bir değişiklik bulamaz. Onu getirenlere derki bana bir metal tel getirin ve hemen metal tel bulup getirirler. Devlet başkanı çilingire yan yan bakar ama her hangi bir şey söylemez.
Çilingir elindeki tel metali bir heykelin kulağından sokar metal tel heykelin ağzından çıkar
İkinci heykelin kulağında sokar öteki kulağında çikar
Üçüncü heykelin kulağın dan sokar hiçbir taraf tan çıkmaz telin diğer ucu heykelin yüreğine gitmiştir.
Uzak tan umutsuz bir şekilde bakan devlet başkanı çilingirin yaptıklarını görünce hemen heykellerin yanına gelir.
Çilingir derki sayin devlet başkanım birinci heykelin manası söylenen söz kulağından girer ağzından çıkar.
İkinci heykelin manası söz bir kulaktan girer öteki kulaktan çıkar.
Üçüncü heykel ise bazı insanların söz kulak tan girer yüreğine iner. Aralarındaki fark budur.
Devlet başkanı komşu devlet başkanını heykellerin farklarını mektupta yazar ve gönderir böylece imtihanı ve heykelleri kazanmış olur,
ASIL MESELE İNSANLARIN SÖYLENEN SÖZLERİ NASIL ANLAMALARIDIR.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR