Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SİZİN ZENGİNLİĞİNİZ SİZİN OLSUN

SİZİN ZENGİNLİĞİNİZ SİZİN OLSUN
23.10.2020 / 11:09
Ey insan oğlu doğarken ağlarsın ölürken inlersin. Rahmi maderden ruyi zemine geldin gideceğin yeri biliyor musun. Gideceğin yer sebavtten gençliğe gençlikten dünya keşmekeşine aynaya bakarsın saçların ağarmış suratın buruşmuş göz kapakların şişmiş. Artık yaşlandığını fark etmiş sın. Son durağa yaklaştığının da farkına varmışsın. Ne demiştik gideceğin yeri biliyor musun.
Kabir kapısından haşirden arasat meydanına sen dünyaya geldin gideceğin yere gittin. Eğer zengin isen malın mülkün nerede. Fakirin böyle bir derdi yoktur. Zenginin ise derdi çoktur. Malını nereye harcadın ALLAH için ne yaptın. Mülkünün hesabını sormak ALLAHA mahsust
Zenginin biri köydeki akrabasını ziyarete gider akrabası oldukça fakirmiş. Fakir ama gölü zengin misafirlerine bir tavuk kesip tere yağı ile güzel bir yemek yarlar yanında ayran yemekten sonra evlerinin önünde akan derenin kenarında oturup birde çay ikramı çay ikramından sonra gelmişten geçmişten muhabbet daha sonra geri dönüş yolculuğu. Derken evlerine varırlar.
Adam oğluna derki oğlum zenginliğimizin kıymetini bilelim. Oğlu babasına derki hayir baba onlar zengin biz fakiriz. Adam oğluna ne demek istiyorsun oğlum bizim lüks dairemiz var arabalarımız var.
Oğlu derki evet bizim lüks dairemiz var hapishane gibi iki tane balkonu var hava almak için balkona çıkıyoruz karşımızdaki apartmanı görüyoruz.
Fakir dediğin insanların yem yeşil bahçeleri meyve ağaçları rengarenk çiçekleri var.
Bizi havuzumuz var sitedeki insanların hizmetinde onların şarıl şarıl akan tertemiz dereleri var.
Bizim avizelerimiz var onların yildizlari var. Biz tavuk etini ve kırmızı eti hazır alırız ne kadar güvenilir bilinmez. Onların ise tavukları ve koyunları var biz yumurta yi marketlerden alırız onlar günlük kümeste alırlar. Şimdi sen söyle baba biz mi zenginiz onlar mi.
Çocuğun babası biraz düşündükten sonra hâklisin oğlum der.
Zenginde fakirde üç beş metre bez ile gider aralarında fark varmı bence yoktur. Bir tek fark var zenginin dostları çok fakirin kimsesi yok.

Efkar li garip gönlünü
Bilen olmaz fukaranın
Merhamet edip yüzüne
Gülen olmaz fukaranin

Mevla yazmış yazısını
Kim bulacak çaresini
Göz göz olmuş yarasını
Saran olmaz fukaranın

Selim usta der derdini
Çeker dünyanın kahrını
Öldüğünde mezarını
Kazan olmaz fukaranın.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR