Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İMTİHAN

İMTİHAN
24.10.2020 / 09:19
Genç bir iş adamı küçük bir bakkalla işe başlar ne demişler işinin kölesi olmayan başkasının kölesi olur. Bu genç iş adamı işini severek ve azimkar bir şekilde sadakat la sabır ve şükürle işine devam eder.
Her geçen gün titizlikle müşterilerine güler yüz ve doğru davranışlarıyla hizmet eder ve işini büyütmeye çalışır.
İşi her geçen gün büyür ve şirket haline gelir bakkal olan iş yerini market haline getirir.
Sadece market değil birkaç kalem daha iş ilavesiyle ticari faaliyetle büyüdükçe büyümeye devam eder. Çevresindeki yoksul ailelere gıda yardımı yapıyor.
Günler akıp geçtikçe iş adamı yaşlandığını his ediyor üç oğlunun şirkette nasıl çalıştıklarını takip ediyor ve kendilerine her hangi bir şey söylemiyor.
İyice yaşlanmış artık şirketi çocuklarına bırakma zamanı gelmiştir. Hangi oğlu şirketi daha iyi şirketin devamını sürdüre bilir düşüncesiyle onları imtihan etmek ister. Artık imtihan zamanı gelmiştir.
İş adamı çocuklarına derki evlatlarım ben artık yaşlandım şirketi size bırakmak istiyorum ancak biri birinize düşmemek için sizi imtihan etmek istiyorum. Size ellişer lira veriyorum şu gördüğünüz odanın tamamını yarım saat süreyle her hangi bir şeyle aks edecek şekilde doldurun ve boşaltın.
Çocuklar paraları alıp giderler en büyük oğlu birkaç çuval saman alıp getirir babası sorar kaça aldın bu samanı oğlu on beş liraya aldım der. Babası kalan parayı ne yaptın diye sorar. Oğlu derki arkadaşlarımla eylence yerlerine gidip eğlendik.
İkinci oğluna sorar sen ne yaptı oğlu derki ben üç çuval kuş tüyü aldım der babası peki sen kalan parayı ne yaptın. Oğlu derki ben arkadaşlarla ufak bir kumar oynadım ve parayı kaptırdım.
Babası büyük oğluna haydi bakalım aldığın saman la yarım saat odayı dolu tut bakalım oğlu samanları odanı içine savurur ve saman anında yere çöker.
İkinci oğluna haydi bakalım sıra sende der. Oğlu almış olduğu tüyleri odanın içine serper tüylerde anında yere çöker
ÇÜNCÜ oğluna sen ne yaptın diye sorar. Küçük oğlu ben mum aldım kalan parayı fakir iki aileye verdım der babasına sen odaya de yapacaksın diye sorar. Oğlu odada mumu yakar mum saatlerce odayı ışıkla kaplar ve saatlerce devam eder. Baba oğullarına derki şirketi küçük kardeşiniz idare edecek sizde ona yardımcı olacaksınız.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR