Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

FATİMİLER-1-

FATİMİLER-1-
29.10.2020 / 10:44
HER DEVLETINBİR BAŞLANGICI BİRDE SONU VAR
Fatimiler mısırda kurulan şii hanedanı. HAZRETİ ALİ VE HAZRETİ FATIMA soyundan geldiklerini iddia ederlerse de islam tarihlerinde meymun el keddah adlı iran asıllı bir göz doktorunun torunları olduğu hanedanlığın adına kurucusu ubeydullah el mehdi ye nispeten ubeydiyyun denildiği yazılıdır.
Fatimiler harekatının doğuşuna Şiiliğin bir kolu olan ismaililik sebep olmuştur. İsmaililer dokuzuncu yüzyılların da hama ve humus arasında küçük selemiye kasabasını merkez edinip genış bir propaganda faaliyetine giriştiler. İran ırak yemen ve kuzey afrika da faaliyet gösteren dai adı verilen ajanlar mağripte kitame berberi kabilesın de kitame nüfuzlarını iyice kuvvetlendirdiler. 859. Yılından itibaren ağlebiler saltanatını 800-910. Sarmaya başladılar.
İsmaili hareketi tehlikeli bir hal aldığından bağdattaki abbasi halifesi bunların reisi ebu said denilen ebu muhammed ubeydullah i sıkıştırınca mısıra kaçtı ubeydullah mısır dan tüccar kılığında mağrib deki sicilmase şehrine geçti şehrin hakimi ziyadetullah el yera ubeydullahı huzursuzluk çıkarmaması için yakalatıp hapsettirdi. Bunun üzerine dailer kuvvetli bir propagandaya girişip isyan ettiler.
Dailerden eş şii isyancılara hakim olup ağlebi devletine son verdi. Ubeydullahı haisten kurtarıp el mehdi lakabını ve emirül – mü minin ünvanını verip tahta geçirdi. Dailer O bölgedeki maliki mezhebindeki ahaliye zulmedip Şiiliğin esaslarını kabule zorladılar.
Ubeydullah el mehdi Rakkeda şehri yakınlarında mehdiye şehrini kurarak başkent yaptı kendisinin halife olduğunu ileri sürerek abbasi halifelerini tanımadı kuzey afrika nın hakimiyetini tamamen ele geçirdi. Fatimilerin en büyük rakibi Endülüs emevileri idi üçüncü abdurrahman 912-961 ismailileri kuzey afrikada durdurdu. Kuzey afrikadan ümitlerini kesen fatimiler mısıra yöneldiler. 914-921-ve 935 tarihlerinde mısıra karşı yapılan seferler başarısızlıkla sonuçlandı ise de fatimi sultanı mubizin baş kumandanı cevher 969-da ihşidlilerin hakimiyetime son verip mısırı ele geçirdi. Kahire fatimilerin baş kenti oldu. Cevher mısırın iktisadi durumunu düzelttikten sonra sınırlarını genişletmeye başladı.
Hicaz bati Arabistan fatimilerin eline geçti. Süriyeye saldırmaları karmetilerin direnişiyle karşılaştılar. Uzun ve çetin mücadeleden sonra şami ele geçirip sınırlarını genişlettiler.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR