Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

FATİMİLER-2-

FATİMİLER-2-
30.10.2020 / 10:58
Aziz billah 975-996. Dan sonra Fatımi halifeliğine on bir yaşında ki oğlu hakim bi-emri lah geçti. Hakimin çocuk yaşta olması sebebiyle ülkede iç karışıklıklar ve isyanlar çıktı hakim büyüdükçe duruma hakim olmasına rağmen sefahate düşkünlüğü Fatımiler arasında nefrete sebep oldu. Hıristiyan ve Yahudiler için mabetler yaptırdı Yahudilikten dönme vezir dırar hakimi iyice yoldan çıkardı
Şii olan ve ahaliye zulmedip çok kan döken Fatımi sultanlarının millete hoş görünmek milleti kandırmak için yaptıkları hilelerden biride paraların üzerine ayeti kerime ve hadisi şerifler yazdırmak Eshabi kiram tabiin geçmiş islam devletlerinde paralar üzerinde ayet ve hadisler yazılmazdı.
Çünkü para alış veriş vasıtası uygun görülmemiş ve islam alemine ters düşer. Hakim bi –emrillah bu bozuk icraatıyla ahaliyi kandırıyordu. Bunun zamanında mısıra hamza bin Ahmet tarafından dürzülük inancı sokuldu mısırdan süriye ve Lübnan a da dürzülük yayıldı bunlar tenasühe inanır şaraba ve alkol lü içkilere zinaya helal derler di. Tanrılık insandan insana geçer. Ali ve çocuklarından göründü.
1017- senesinde dürzülerin telkin ve teşvikiyle hakim bi emrillah kendisini tanri ilan etti. Ve 13 şubat 1021-de esrarengiz bir şekilde kayboldu yerine 16- yaşındaki zahir 1021- 1036. Geçti. İktidar zeki ve kurnaz bir olan halası sitte el mülk ün elindeydi. Zahir den sonra muştan sır 1036- 1094. Fatımi tahtına çıktı. Uzun saltanatının ilk yıllarında kuzey afrika mısır Sicilya ve batı Arabistan ı elinde bulunuyordu Fatımi kumandanlarından besasiri bağdat ı 1056-da ele geçirdiyse de Selçuklu sultanı tuğrul bey şehri geri alıp abbasi halifeliğini şii Fatımi lerin elinden kurtardı.
Selçukluların batıya doğru genişlemesi Fatımi hakimiyetini sarsmaya başladı 1071-de kudüs ve 1076-da şam şehirleri Selçukluların eline geçince Fatımi lerin süriye deki hakimiyeti son buldu ayrıca kuzey afika daki zır iler ve italya Normanları da batıda Fatımilerin hakimiyetine son verdi.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR