Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

FATİMİLER-4-

FATİMİLER-4-
02.11.2020 / 11:09
Fatımiler Abbasiler ile rekabet edip kendilerini halife olarak ilan ettiler. İdare tarzları İslam dininin esaslarına uymaktaydı başta mutlak olan sultan bulunurdu. Sultanın ALLAH tarafından Seçilmiş olan bir aileden geldiği ilahi iradeye göre hüküm verip hilafet ettiği propagandası yapılırdı.
Zaman Abbasi halifelerine ve Selçuklulara karşı Hıristiyanlarla birleşerek Müslümanlar aleyhine İti fak kurdular.
İslam birliğini parçaladılar. Kurdukları medreselerde İsmaili da iler yetiştirdiler. Bilhassa kay revan ve cami ül ez her medreseler ı bu gayelerine hizmet etti yetiştirilen bu da iler öğrendikleri sapık fikirleri atlas okyanusu kıyılarından Çine kadar yaydılar. Fakat Selahaddin Eyyubi nin ilmi ve keskin zekası karısında yıkılıp gittiler.
Eyyubi medrese lerınde yetişen ehli sünnet alimleri onların bozuk fikirlerinin kökünü kazdılar. Ancak Eshabi kiram düşmanlığı üzerine bina ettikleri sapık fikirleri savunan Fatımi kalıntıları zaman zaman Müslümanlar arasına fitne tohumla rı ekerek onları birbirilerine düşürmeye çalıştılar isken deriye YE Trablus Şam limanlarından Hindistan ile ak deniz Hıristiyan ülkeleri islam ülkeleri dışında dünya ile hem ticaret hem de Fatımi ideolojisinin propagandasını yaptılar.
Yahudiler in Fatımi ticaret hayatında önemli rolü vardır.
Fatımi süsleme sanatında seramik hurma dalı motifler kullanılmıştı.
Son.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR