Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GÖBEKLİ TEPE

GÖBEKLİ TEPE
07.11.2020 / 09:12
Evet her kentin bir hikayesi vardır. Ülkemizin en eski ve peygamberler şehir i tarihi oldukça esile re dayanan ve har an ovasının simgesi ismine şan yakışmış milletiyle şanlı olmuş Şanlıurfa.
Geçmişi bir çok olaylarla vuku bulmuş zalimleri de mazlumları da bağrında beslemiş. Emektar bir şehir. Nemrut gibi zalimleri Halil-i Rahman gibi mazlumları-da bağrını basmış. Nemrut gücüyle ihtişamıyla Şaşırmış ve kendisini tanrı ilan etmiş. Ona karşı korkmadan Nemrut-ta sen bir hiçsin senide beni-de ve bütün cihanı yaratan ALLAH vardır. Sen günahkar bir kulsun dediği için Halil İbrahim-i ateşle yakmaya karar vermiş. Dağ gibi ateş yaktırmış Halil İbrahim-i kurduğu düzenle ateş-in içine atmıştır.
ALLAH ateşe İbrahim-i yakma diye emretmiş. Ateşin devranı geçtikten sonra Halil İbrahim ateşin orta yerinde çimenlik te İbrahim diz çökmüş ellerini açmış ALLAH-a dua ediyor.
Bu olaylar özet olarak çok eskilere dayanan kısacası.
Şanlı Urfa da birde göbekli tepe var. İnsanlık tarihinin en eski yapısı olan göbekli tepe dünyanın en eski Arkeolojik keşfi olan göbekli tepede çalışmalar devam ediyor. Alanın rahat gezilmesi için doğayla dost yürüyüşü yolları yapıldı. Araçlar tahsis edildi. Bölgenin ziyarete açılması sağlandı.
Göbekli tepenin bazı özellikleri. Dünyanın bilinen en eski yapısı milattan önce 12-bin yılına kadar gidiyor. Nasıl yapıldığı bilinmiyor.
Bütün Mısır Pıra mitlerinden 7500- İngiltere deki taş heykellerden 7000-bin yıl öncesine dayanıyor.
Göbekli tepe tarihin okunuşunu değiştirdi. İnsanların doğduğu yer olarak gösteriliyor. Bundan önce mısır pıra-mitler-i insanlığın kalıcı eser vermeye başladığına inanılıyor.
Tarih önce-sının inanç yapısını gösteriyor. Avcı ve toplayıcı insanların şehir hayatına geçmeden önceki yapısı en büyük Arkeolojik keşif 2035-e kadar yapılacaklar şöyle.
Göbekli Tepe-nın dünyaya tanıtımı için başlayan iletişim çalışmaları ülkelere yayılacak.
Bütün dünyadan gelecek ziyaretçiler için bir ziyaretçi merkezi inşa edilecek.
Ey Urfalılar sıra geceniz sizin olsun tarihiyle de ben ilgileneyim. ALLAHA emanet olun.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR