Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GEÇMİŞİ HATIRLAYALIM -1-

GEÇMİŞİ HATIRLAYALIM -1-
25.11.2020 / 11:03
Her insanın hatırladıkça gözlerinin önünden film şeridi gibi geçen, acısıyla, tatlısıyla bir hikayesi vardır. Ben de her satırı tamamı ile gerçek olan yaşadığım hadiseleri elimden geldiği kadar dile getirmek istedim.
Ardahan ilinin Göle ilçesinin Tahtakıran köyündenim. 1951 doğumluyum, ismim Selim Ataş. İlkokul ikinci sınıftayken köyümüz halkından bir grup çocuk yürüyüş halindeyken “Halkçıyız, halkçıyız!” diye slogan atıyorlardı. Halkçılık kavramının ne demek olduğunu bilmeden ben de onlara katılarak aynı sloganı atmaya başladım. Yine bir gün yürüyüşteyken babamın annesi, rahmetli ninem, bana seslendi ve beni yanına çağırdı. Bir taşın üstüne oturdu, ben de karşısına diz çöküp oturdum. Bana “Sen halkçının ne demek olduğunu biliyor musun?” diye sordu. Ben “Hayır.” dedim. “Şimdi beni iyi dinle.” dedi ve eteğiyle gözyaşlarını silerek anlatmaya başladı. Başından geçenleri bir bir bana anlattı. Şimdi anlatacaklarım ninemin bana anlattıklarının aynısıdır:
Harman zamanı bir gün köyün bekçisi ile çantalı, takım elbiseli bir kişi ninemin kapısını çalıyorlar. Şunu belirteyim; rahmetli dedem 1. Cihan Harbi zamanında Ermeniler tarafından öldürüldüğü için o vakit ninem dul durumdaydı. Ninem kapıyı açar ve “Buyurun oğlum.” der.
Köyün bekçisi yanındaki kişinin tahsildar olduğunu söylemiş. Tahsildar nineme “Beş teneke arpa vergi borcunuz vardır, en kısa zamanda ofise teslim et.” der. Ninem ise tahsildara hitaben “Oğlum benim iki tane oğlum var, ikisi de şu an asker. Ekmedim, biçmedim. Nereden bulayım beş teneke arpayı?” der ve devam eder: “Torunlarıma bakmak için komşuların yardımıyla ayakta durmaya çalışıyorum.” Tahsildar ise “On gün içerisinde beş teneke arpayı getirmezsen hesabını karakola verirsin.” diyerek ayrılıp gitmiş.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR