Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GEÇMİŞİ HATIRLAYALIM -3-

GEÇMİŞİ HATIRLAYALIM -3-
27.11.2020 / 11:05
O günden sonra Halk Partisi’ne karşı içimde her daim nefret taşıdım.
Günün birinde köyümüz camisinin etrafındaki meydanda imam ile birlikte köy halkı toplanmıştı. Ben de oraya gittim. İmama hitaben sordum “Hocam, bu millet neden buraya toplanmış? Bu kalabalığın sebebi nedir?” İmam bana Halk Partili birinin konuşma yapacağını söyledi. Bir müddet sonra bahsi geçen zat oraya geldi ve halka hitaben konuşmaya başladı. Bölgemiz aşıklarının, ozanlarının yazdıkları şiir kitaplarını okumuş biri olarak onlardan aldığım feyiz ile o dakika tek dörtlük bir şiir yazmak geldi içimden. Konuşma devam ederken yakındaki bakkaldan aldığım bir kağıt kalem ile içimdekileri yazıya döktüm. Yanına yaklaştığım konuşmacı siyasi şahsa yazmış olduğum tek kıtalık şiiri verdim.

Çile çektirdiniz nineme benim
Ne işin var bizim köyde be adam
Kim inanır yalanlarına senin
Ne işin var bizim köyde be adam

Konuşmacı şahıs yüksek sesle “Yakalayın bu çocuğu!” dedi. Ben kaçmak istedim fakat bir darbe ile yere düştüm. Yetişenler yerde tekme ile bana vurmaya başladılar. O gün almış olduğum darbelerle içimdeki nefret misli misli arttı.
On iki – on üç yaşlarında olduğum bir gün evde ninem ile babamın geçmişte yaşadıkları sıkıntıları düşünerek konuşmalarına şahit oldum. Babama ninemin neden ağladığını sordum. Babam, Kuran okumak ve okutmanın yasak olduğu, ezanın aslından koparılarak Türkçeye çevrildiği, gizli gizli ibadetlerini yapmak isteyen insanların binbir çeşit eziyetlere tabi tutulduğu, yol vergisini ödeyemeyen insanların her ay 12 gün yollarda çalıştırıldığı, yokluk ve kıtlığın zirve yaptığı 1950 öncesi tek partili dönemde Halk Partisi liderinin inançlı insanlara yapmış olduğu zulüm ve kötülükleri bana bir bir anlattı.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR