Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GEÇMİŞİ HATIRLAYALIM -7-

GEÇMİŞİ HATIRLAYALIM -7-
02.12.2020 / 11:10
Yaşlı emmi “Oğul, biz onların nasıl zalim ve kötü olduklarını biliriz.” dedi. Ben emmiye kim olduklarını sordum. Emmi de bana imam olduğunu ve yanındakilerin ise hafız talebeleri olduğunu söyledi ve devam ederek “İsmet İnönü’nün ilk döneminde Kuran okumak ve okutmak yasaktı. Biz köylerde çoban olup hayvanları otlatırken hem hakkımızı alıp hem de dağda, ovada çocuklara gizlice Kuran okuturduk. Menderes iktidar olduktan sonra her şey serbestti. Onu bir darbe neticesinde tutukladılar ve astılar. Ne olacağını bilmediğimiz için İsmet İnönü’nün tekrar iktidar olması tedirginliği içinde tekrar köy köy gezip, çoban olup çocuklara Kuran okutmaya çalışacağız.”
Yaşlı emmi bana “Oğul kızma ama okuduğun bu şiirleri senin yazdığına pek inanasım gelmiyor.” dedi. Ben ise yemin ederek şiirlerin bana ait olduğunu söyledim ve neden inanmadıklarını sordum. Yaşlı emmi “Okuduğun şiirleri Sümmani dedenin şiirlerine benziyor.” dedi. Ben ise Sümmani dedenin kitaplarını defalarca okuduğumu ve ondan ilham alarak şiirler yazdığımı söyledim. “İnanmıyorsanız bir kağıt ve kalem verin, şimdi yazabilirim.” dedim. Verdikleri kağıda şöyle bir şiir yazdım:

Ben yalnız kendimi dertli sanırdım
Allah size yardım etsin erenler
Sayenizde domatesi tanıdım
Allah sizden razı olsun erenler

İsmet İnönü’den zulüm gördünüz
Kuran dersi için çoban oldunuz
Hayırseversiniz sevap aldınız
Allah sizden razı olsun erenler

İnönü’den çile çekmeyen mi var
İkiniz genç biriniz de ihtiyar
Yanınızda Selim diye biri var
Allah sizden razı olsun erenler

Yazmış olduğum bu şiiri gençlerden birine uzattım, şiiri aldı, okudu. Yaşlı emmi başını sallayarak “İnandım oğul, inandım.” dedi. Kendilerinden müsaade istedim, “Allahaısmarladık” diyerek atıma bindim ve köyüme doğru yola koyuldum.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR