Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BOZGUN VE ŞAHLANIŞ

BOZGUN VE ŞAHLANIŞ
15.12.2020 / 11:10
Yunanlıların Anadolu’da nasıl bir Zulüm ve vahşet estirdiklerini anlamak için sadece İzmir’e çıktıkları zamanki kudurganlıklarını görmek yeterlidir. Önceki kısımlarda bir hayli geniş olarak ve verdiğimiz bu yüz kızartıcı ihanetin diğer yerlerde de aynen tatbik edildiğini gösteren binlerce örnek saymak mümkündür. Fakat bu inanılmaz zulümlerin niçin yapıldığını ve hangi gayeye yönelmiş bulunduğunu anlamak daha mühimdir.
Bu bakımdan Paris’te toplanmış barış konferansının niçin Yunanlıları İzmir yolu ile Anadolu ya gönderdikleri sorusu öncelikle cevaplandırılmalıdır bu cevabın ana hatları şöyle tespit edile bilir.
1-OSMANLI toprakları üzerindeki Yunan iddiaları ve bu iddiaların güçlü bir propaganda ile Avrupa ya duyurulması daha bir asır öncesinden başlanmıştı.
2-Yunanlıların takip ettikleri megola-büyük ideal ile itilaf devletlerinin husus en İngilizlerin ve Rusların arzuları bazı noktalarda birleşmişti OSMANLIYİ sadece din farkından dolayı barbar gören ve asırlık hınçlarını uygun bir zamanda onu batırarak almak isteyen Avrupa maşa olarak Yunanlıları kullanmıştır. Zaten yunan milli hedefleri de onların gönüllü ve arzulu bir maşa olmalarını gerektirmekteydi
3-İngiliz Fransa ve Rusya’nın politikasının asırlardan beri değişmeyen hedefi OSMANLI devletini parçalamak ve mutlaka diğer ortaklarından daha fazla bir pay koparabilmekti.
İngilizler bir türlü tam teslim olmayan MÜSÜMAN TÜRK bir devlet yerine Anadolu da hatta boğazlarda ve İstanbul da zayıf ve kendisine daima muhtaç bir yunan devleti bulunmalıydı
TÜRKİYENİN bugün hala içinde bulunduğu birçok hayatı problemle de ışık tutacak olan harici münasebetlerinin tarihi seyri mutlaka bilinmelidir önce Osmanlı ya ve sonrada TÜRKÜYE Cumhur i yetine karşı takip edilmiş İngiliz Fransız ve bil hassada Rus politikasının tarihi gelişimini bilmeden bu günkü problemlerimize çözüm bulmak kat iyen mümkün değildir.
Yakın tarihimizin bu durumu bilmeyen devlet adamlarımızın işledikleri büyük hatalarla doludur. Yanlış bir tatbik sahası bulan yurtta sulh cihanda sulh anlayışının sevkiyle mekteplerde dahi öğretilmeyen tarihi gerçekler hala tekerrür etmektedir.
Bu bakımdan tarih şuurunun vermesi gereken ferasetten tamamen yoksun nesillerin günümüzdeki şaşkınlığı normal görünmelidir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR