Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BOZGUN VE ŞAHLANIŞ -1-

BOZGUN VE ŞAHLANIŞ -1-
17.12.2020 / 11:06
RUS-RUM MÜNASABETİ NASIL BAŞLADI.
15. asrın sonlarına doğru küçücük bir devletti ve başında bulunan üçüncü İVAN MOSKOVA Knezi anılmaktaydı henüz çar veya kral olmayan bu korkunç ve kaba adam çevresindeki küçücük TÜRK devletlerini yok etme planlarıyla meşgul iken dostu olan kırım Hanının delaletiyle OSMANLI padişahı ikinci BAYEZİD e mektup gönderir kırım Hanı vasıtasıyla padişaha gelen mektupta RUS tüccarlarına OSMANLI topraklarında kolaylık gösterilmesi isteniyordu.
PADİŞAH bu mektuba verdiği cevapta kırım hanını ve üçüncü İvan’ı taltif eden şu cümleyi kullanır eğer moskof kralı senin kardeşin ise benimde kardeşim demektir bu beklemediği iltifat üçüncü İVANI ümitlendirmişti ve PADİŞAH la doğrudan temasa geçmek ister.
Bu maksatla göndermiş olduğu mektup boyundan büyük ifadelerle dolu ve küstahça idi mektubu getiren elçi için verilen ziyafetlere katılmamak ve verilmesi adet olan harcırahı almamak gibi haddini aşmıştı
Küçük RUSYANIN büyük görünmeye çalışan mağrur hükümdarının arzusu üzerine böyle davranan bu elçi ülkeden kovulur.
İKİN Cİ Bayezid durumu kırım hanına bildirir. Rus hükümdarı dostlukla bağdaşmayan davranışlarda bulunan bir elçi gönderdiği için Rusya ya hiçbir zaman gönderilmez. Böylece 1479 yılına kadar Rusya ile ne siyasi nede iktisadi bir münasebet kurulmamıştır.
OSMANLI devleti bu usul adap bilmez geldiği yere iade ederken ve elçi göndermeyi de kabul etmezken RUSYAYI temas kurmaya değer bir devlet olarak görmediklerini bildirmişlerdi. Lüzumlu münasebetlerin tanzimini ise kırım hanlığına bırakıldı.
İşte bu suretle üçüncü İVANIN kudret ve büyüklük esaslı bir şamar yemiş oldu. Fakat kader bu vahşi adamın şahsında asırlarca sürecek bir Müslüman düşmanlığının da temelini kuruyordu.
Üçüncü İVANNIN karısı ölmüştü. Yeni evliliğini ayni zamanda bir siyasi ganimet haline getirmek açık gözlü olduğunu gösteriyordu. Ve mora Despotunun kızı ile evlendi. Ve bu kadın fatih sultanın ordusuna karşı İstanbul u savunurken öldürülen son Bizans imparatoru Konstantin Dragezes in de kardeşi idi.
Devamı yarın
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR