Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SEVGİ VE SABIR

SEVGİ VE SABIR
07.01.2021 / 11:10
Elbette ki geçen zamanlar unutulmuyor terbiyesini ecdadından almış bir cefakar ve fedakar bir TÜRK kadınının sevgisini sabırla inancına tevekkül eden yıllar yılı hikayesi unutulmayan örnek bir insan.
Evet bu fedakar kadın henüz 22- yaşında ismi Zeynep çok sevdiği ali isminde biriyle evlenir. Üç beş aylık evli iken babasından kalma eski bir evde otururlar. Kimsesi yok her hangi bir kabileye veya bir aşirete bağlılığı yoktur. Kötü kader derler ya hiçbir olayla ilgisi olmayan Ali bir iftiraya uğrar yalancı şahitlerin vermiş olduğu ifadelerden sonra 35- yıl ceza verirler ve ceza evine atılır.
Birkaç hafta Zeynep kocasının görüşüne gider. Yine bir görüş esnasında Ali hanımına derki bak Zeynep ben 35- yıl buradayım sen 22-yaşındasın genç sın beni bekleme git evlen yuvanı kur benden sana fayda yok der bunu duyan Zeynep iki gözü iki çeşme gibi EŞARPIYLA gözyaşlarını siler derki Ali ben evliyim sen ceza evinde iken ben başkasıyla evlenecek kadar ahlaksız değilim.
Ali evlerinin iki anahtarın birini ZEYNEBE vermişti yanındaki anahtarı da ZEYNEBE verir artık bu anahtar bana lazım değil diyerek onu da ZEYNEBE verir git bir daha görüşüme gelme gelsen de ben seninle görüşmeyi kabul etmem der ZEYNEBİN gözyaşları akmaya devam ederken derki Ali bana verdiğin anahtarla sen evinin kapısını açıp evine gireceksin ben evimizin önündeki ağacın dallarına her yıl bir eşarp BAĞLIYARAK geçen yılları karıştırmadan seni beklerim diyerek ceza evinden çıkar evine gider.
ZEYNEBİN babası ve kardeşleri yanlarına almak isterler bunu ZEYNEP kabul etmez ancak babasının yardımlarıyla hayatını devam ettirir.
ZEYNEBİN komşuları neden ağacın dallarına eşarp bağlıyorsun ZEYNEP ise her yıl bir eşarp yılları şaşırmak istemiyorum diye bağladığını söyler
Sayılı günler gelip geçiyor ZEYNEBİN ağacın dallarına bağladığı her eşarp ancak güneşe ve yağmura bir yıl dayana biliyor.
ZEYNEP ağacın dalına otuzuncu EŞARPI bağlar ve on birinci ayin son gününde ZEYNEP otuzuncu EŞARPIN ucuna Ali’nin verdiği evin anahtarını bağlar ve Ali kendi anahtarıyla evinin kapısını açıp evine girsin.
Artık Ali’nin tahliyesi gerçekleşiyor Ali evinin bulunduğu sokakta yürüyerek evinin önüne gelir evin önündeki ağaca bakar ağacın dalına bağlı olan anahtarı görünce anahtarı alır ZEYNEP camdan bakar Ali’nin saçları ağarmış yıllarca ağladığı gibi ağlamaya devam ediyor.
Ali kapıyı açar içeriye girince ZEYNEPTE YAŞLANMIŞ saçları ağarmış sevginin ve sabrın timsali Zeynep Ali’nin boynuna sarılır ağlar ağlar yaşlanmış olsalar da mutlu bir evin fedakar iki insanı ve işte TÜRK KADINI. BUDUR..

Ecdadından almış terbiyesini
İşte TÜRK kadını budur evladım
Geçmiş yıllar örnek olsun sizlere
Yabancıya bel bağlama evladım

Gözlerinin yaşı ile sabreder
Ocağının taşı ile sabreder
Beklediği eşi ile sabreder
Sabırsıza bel bağlama evladım

SELİM usta derki ah eskiler ah
Yeni nesil dedirtmesin vah ki vah
Akşam evleniyor boşanır sabah
Bu gidişe bel bağlama evladım..
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR