Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

CEMRE

CEMRE
24.02.2021 / 11:11
Cemrenin kelime anlamı kor halinde ateştir. İlkbahar başlamadan önce birer hafta aralıkla havaya suya ve toprağa düştüğüne ve toprağı suyu ve havayı ısıttığına inanılır.
Eskiler 365 günlük yılı Kasım ve Hızır günleri olarak ikiye ayırmışlardı. Kasım 179 gün Hızır ise 186 gündü yılın kasım kısmı yanı kış devresi 8 Kasım’da başlar 6 Mayıs’a kadar sürerdi. 6 Mayıs’ta da HıdırELLEZ ile birlikte yaz devresi Hızır günleri başlar.
Kasımın kırk altısında kırk gün anlamına gelen erbain seksen altısında da elli gün anlamına gelen hamsin başlar böylece kışın en soğuk zamanları olan doksan günlük süre geçmiş olurdu kasım günlerinin ortasını geçip yüz gün arkada kalınca halk arasında zorlu kış günlerini arkada bırakmanın bir ifadesi olarak geldik yüze çıktık düze denilirdi.
Kasımın yüz beşinde 19-20 şubat birinci cemrenin havaya yüz on ikisinde 26-27 şubat ikincisini suya yüz on dokuzunda 5-6 mart üçüncü cemrenin toprağa düştüğüne ve yedi günlük aralıklarla toprağa suya ve havaya düştüğüne ve ısıttığına inanılır.
Cemrenin düşüş sıralarında önce hava ısınıyormuş gibi görünse de hava doğrudan güneş ışınları ile ısınmaz.
GÜNEŞ ten gelen ışınlar önce yeri ısıtır yerden yansıyan ışınlar havayı ısıtır aksı olsaydı yükseldikçe dağların tepesine çıktıkça güneşe yaklaşıldığı için hava gittikçe ısınırdı.
Meteorolojik olarak ısınma sıralaması toprak hava su şeklindedir cemreler her ne kadar folklorik bir inanış olsa da cemreler arasındaki günlerde hava sıcaklığında azda olsa düşüşler yaşansa da özellikle Marmara bölgesine ait istatistiklere göre cemre tarihlerinde yüzde seksene varan oranında ısınma beklenmektedir.
İşte cemre hikayesi budur kim nasıl inanırsa inansın ben en iyisini ALLAH Bilir diyorum çünkü sadece dünya değil güneş sisteminin ve bütün evrenin idaresi ALLAHA bağlıdır..
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR